Plecy są jak nowe, a ból znika w mgnieniu oka – Kilka ćwiczeń, które leczą ból kręgosłupa podobnie do leków

Nowe statystyki pokazują, że aż 40% osób zmaga się z problemem rwy kulszowej.

Ból odczuwalny jest od dołu kręgosłupa, przez uda, aż do stóp, ponieważ  to tam przechodzi nerw kulszowy, czyli najdłuższy nerw w całym organizmie człowieka.

Jak rozpoznać objawy rwy kulszowej:

  • Odczuwalne skurcze od odcinka lędźwiowego kręgosłupa do stóp.
  • Utrata czucia w nogach.
  • Ból w dolnej części pleców, pośladkach, stopach.
  • Osłabienie, uginanie się kolan przy wstawaniu.
  • Zmniejszone odruchy stawu kolanowego i ścięgna Achillesa

Przedstawiamy pozycje z jogi, które mogą pomóc w pozbyciu się bólu.

1. Stopa na krześle

Jedną nogę zgiętą w kolanie oprzyj stopą na krześle. Następnie dłoń przeciwnej ręki umieść po zewnętrznej stronie kolana, wnętrzem dłoni do zewnątrz. Drugą rękę oprzyj na biodrze. Następnie wykonaj skręt tułowia, jednak utrzymując prostą pozycję bioder. Taką pozycję postaraj się utrzymać przez 30 sekund. Po tym czasie zmień nogę i powtórz ćwiczenie.

2. Dociskanie kolan

Połóż się na plecach na macie do ćwiczeń lub podłodze. Jedną nogę zostaw wyciągniętą prosto na ziemi z palcami skierowanymi ku górze. Drugą zgiętą w kolanie przyciągnij do klatki piersiowej, trzymając za łydkę. Dopilnuj, by ramiona podczas przyciągania kolana pozostawały cały czas na macie.

3. Kolana z boku

Leżąc na plecach, rozłóż ręce na boki w kształt litery „T”. Ramiona trzymaj płasko położone, a następnie ugnij nogi w kolanach i złączone przenieś na bok, aż do dotknięcia jednym z kolan podłogi. Zostań w tej pozycji przez około 60 sekund. Po tym czasie zmień stronę, przenosząc kolana i utrzymaj tę pozycję kolejną minutę.

4. Skręt w pozycji leżącej

Połóż się na plecach. Ugnij kolano, tworząc kąt prosty, a przeciwną dłonią złap za nie i przeciągnij je w bok nad drugą nogę. Drugą rękę wyciągnij prostopadle do ciała i a jego górną część skręć tak, by wzrokiem spoglądać wzdłuż wyprostowanej ręki. Pamiętaj, by oba ramiona znajdowały się dociśnięte do podłogi. Przytrzymaj pozycję kilka sekund i zmień stronę.

5. Wykrok obrócony

Zrób wykrok, drugą nogę wyciągnij do tyłu i oprzyj na podbiciu. Zrób skręt tułowia i umieść przeciwny łokieć na zewnątrz ugiętego kolana i połącz ze sobą dłonie z wyprostowanymi palcami. Zostań w tej pozycji przez 30 sekund, a następnie powtórz ćwiczenie, zmieniając stronę. Pozycja ta ma za zadanie otwierać biodra, dlatego mimo początkowych trudności warto się jej nauczyć.

6. Skręt podczas siedzenia

Usiądź na macie z nogami ugiętymi w kolanach. Jedną stopę postaw po zewnętrznej stronie drugiej nogi. Oprzyj łokieć przeciwnej ręki na kolanie, a drugą rękę oprzyj niedaleko za plecami, delikatnie dociskając łokciem ugiętą nogę. Głowę odciągnij do tyłu i zostań w tej pozycji około 30 sekund. Po upływie tego czasu zamień nogi i wykonaj ćwiczenie ponownie.

7. Plecy kota

Stań na macie na czworaka, w taki sposób, by dłonie znajdowały się pod ramionami, a  kolana pod biodrami. Następnie na przemian wyciągaj głowę do góry, jednocześnie ciągnąc brzuch w stronę maty, a następnie chowaj głowę między ramiona, a jednocześnie wyginaj w łuk plecy, ciągnąc odcinek piersiowy ku górze. Każdą z pozycji utrzymuj około 10 sekund. Całe ćwiczenie wykonuj dwie minuty.

8. Pozycja dziecka

Jak można spodziewać się po nazwie, ta pozycja ma nas uspokajać i relaksować. Zaczynamy od uklęknięcia na macie. Następnie wyciągamy, daleko przed siebie ręce z wyprostowanymi dłońmi. Rozstawiamy delikatnie kolana tak, by były szerzej niż biodra, a pośladki kładziemy na piętach. W tej pozycji możesz pozostać tyle czasu, ile potrzebujesz, by poczuć pełną ulgę.

Dla całkowitego pozbycia się bólu rwy kulszowej warto wprowadzić ten krótki zestaw ćwiczeń do swojej porannej lub wieczornej rutyny. Kilka minut przed pracą lub snem uchroni cię przed nawrotami tej dolegliwości.

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!