Ocet może służyć także do innych rzeczy, niż tylko do kulinarnych potraw – Będziesz zachwycony.

Zastanawialiście się kiedyś, ile dobrodziejstw kryje się w składnikach, które posiadamy we własnej kuchni?

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jaką kopalnią jest wiele składników, które znajdziemy w swoim domu. Dziś skłonimy się ku temu, ile fenomenalnych zastosowań ma często nie doceniony przez nas ocet i uwaga, nie będzie tu przepisu na zalewę na konserwowe ogórki :).

Czy wiesz, że możesz wykorzystać ocet podczas prania? Tak, właśnie do prania!

Nie należy mieć obaw, że na ubraniach pozostanie nieprzyjemny, ostry zapach octu. Wystarczy dodać do prania odrobinkę więcej płynu do płukania, a po specyficznym zapachu nie zostanie śladu. Z praniem ocet radzi sobie równie dobrze co proszek, a warto nadmienić, że jest środkiem, który nie uczula i nie wywołuje podrażnień.

Co ciekawe, kiedy zastosujesz ocet w czasie prania, możesz zauważyć, że wykaże on w stosunku do prania właściwości zmiękczające. Świetnie sprawdzi się to w czasie prania pościeli, bądź ręczników, które bardzo często już same z siebie bywają szorstkie i przyprawiają o swego rodzaju dyskomfort podczas ich używania. Po zastosowaniu niewielkiej ilości octu przy każdym praniu, problem ich szorstkości powinien zniknąć.

Zauważyłaś plamy na tkaninach?

Nie sięgaj od razu po gotowy, sklepowy odplamiacz. Daj szansę naturalnemu odplamiaczowi i dodaj do prania właśnie ocet. Jeśli plamy nie są bardzo stare powinien poradzić sobie z nimi idealnie.

Używasz do prania barwników, albo drogich płynów piorących, aby Twoje ubrania odzyskały dawny kolor, a mimo to i tak blakną?

Zgodnie ze starym dobrym przysłowiem, które mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć, zamiast wydawać fortunę na drogie detergenty, po prostu dodaj ocet do prania nowych ubrań. Ze względu na swój skład i właściwości, ocet zapobiega blaknięciu tkanin, dzięki czemu Twoje ubrania nawet po większej ilości prań będą Cię cieszyć dawnym wyglądem.

Warto używać octu także, jeśli obawiasz się, że nowe ubrania zafarbują resztę prania w pralce. Wystarczy przed praniem zamoczyć ubranie w occie, a następnie normalnie wyprać.

Skoro mowa już o praniu, warto w tym miejscu nadmienić, że ocet działa cuda nie tylko w stosunku do pranych tkanin, ale i do samej pralki.

Przede wszystkim stosując ocet, przyczynimy się do odkamieniania pralki, za co na pewno odwdzięczy się pracą przez dłuższy czas (chyba, że ulegnie poważniejszej awarii). Odkamieniona octem pralka, to także pralka poddana swego rodzaju dezynfekcji.

Używając regularnie octu, przyczynisz się do  zaprzestania gromadzenia bakterii i powstawania pleśni, która może być wynikiem osadzania się nieczystości z prania pod uszczelkami, w wężu odprowadzającym wodę itd. Po pewnym czasie na pewno zauważysz też, że z bębna zniknie nieprzyjemny, stęchły zapach. To właśnie dzięki oczyszczeniu pralki przez ocet.

Zadajesz sobie pewnie pytanie, jakich ilości octu użyć do prania, aby przynosił pożądane efekty?

Wystarczy około 100 ml. Jeśli robisz większe pranie, można spokojnie podwoić proporcję. 200 ml octu będzie odpowiednią „dawką” jeśli chodzi o zabezpieczenie tkanin przed farbowaniem. Warto zapamiętać, aby octu nie używać przy praniu ubrań jedwabnych, aksamitnych czy skórzanych. Koronki również kiepsko reagują na ocet.

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!