W jaki sposób unikać popularnych błędów, popełnianych w trakcie uprawy fiołków. Oto trik na piękne kwiaty

Jakie błędy najczęściej popełniamy przy uprawie fiołków? – Sprawdź jak sprawić, by Twoje wymagające kwiaty rosły jak na drożdżach.

Fiołki domowe to uwielbiane kwiaty. Trudno się dziwić, bowiem zachwycają różnorodnością kształtów i kolorów. Jednak, aby dobrze się im rosło trzeba mieć wiedzę na tematy odpowiedniego podlewania, nawożenia i opieki. Gdy zapewnimy im odpowiednie warunki, odwdzięczą się swoim zachwycającym urokiem.

W tym artykule dowiesz się, jak nie popełniać najczęstszych błędów związanych z ich uprawą, które często zdarzają się zarówno amatorom jak i doświadczonym ogrodnikom domowym.

Jak podlewać fiołki

Fiołki to kwiaty, które do szczęścia potrzebują wilgotnego powietrza, za to nie przepadają za podlewaniem bezpośrednio do doniczki. Takie standardowe podlewanie często prowadzi do gnicia liści. Dlatego nie powinniśmy podlewać ich ziemi. Co zrobić, by zapewnić odpowiednią wilgoć naszemu kapryśnemu kwiatkowi?

Obok doniczki, lub pod nią należy umieścić pojemnik z wodą. Jak twierdzą hodowcy z dużym doświadczeniem twierdzą, że świetnym sposobem jest tzw. nawadnianie knotami, o którym pisaliśmy wcześniej. Ten sposób jest sprawdzony i idealny, by kwiaty rosły zdrowe i piękne.

Jakie światło

Fiołek ma swoje korzenie na jednym z najsłoneczniejszych i najgorętszych kontynentów – w Afryce. Ale o dziwo nie służy mu bezpośredni kontakt z promieniami słońca. Pod ich wpływem doznaje oparzeń, a w efekcie po prostu więdnie.

Najlepiej będzie się czuł od strony północnej, zachodniej lub wschodniej. Oczywiście każda z odmian ma swoje preferencje co do światła. Ważne by przyjrzeć się ich liściom. Przy zbyt dużym nasłonecznieniu będą się chylić ku brzegowi doniczki. Przy za małej ilości światła zaczną się wydłużać.

Temperatura

Te kwiaty lubią ciepłe i nieprzewiewne pomieszczenia. Najlepiej czują się w temperaturze o. 20 stopni, wtedy kwitną jak szalone. Jeśli jest im zbyt zimno, mogą stracić piękny kolor, a korzenie zacząć obumierać.

Jak nawozić fiołki

Aby wspomóc kwitnienie naszych piękności warto zadbać o ich nawożenie. W sklepie nawóz do fiołków znajdziemy pod nazwą „For Sauntpaulias”. Należy używać go zgodnie z podaną na opakowaniu instrukcją. Można także stworzyć nawóz zawierający potas i mangan, czyli składniki niezbędne do wzrostu rośliny.

Wystarczy zalać wodą świeżą skórkę od banana i pozostawić na kilka dni w ciepłym miejscu. Po tym czasie podlewamy kwiatek ciepłą wodą, a następnie miksturą z banana.

Najczęstsze choroby i jak je leczyć

Fiołek jak i inne rośliny, jest narażony na różne choroby. Najczęściej jest to mączniak prawdziwy. Jest wiele powodów, przez które to może się przytrafić. Po pierwsze gdy stoi zbyt blisko innych zarażonych roślin. Może to być też spowodowane zbyt wysoką wilgocią w parze z niskimi temperaturami, albo zbyt małą ilością potasu, lub zbyt dużą ilością azotu w ziemi.

Na szczęście mączniaka prawdziwego można się łatwo pozbyć. Najważniejsze to rozpoznać wczesne stadium choroby. Jeśli zauważysz coś co przypomina biały pył na fioletowych liściach, to prawdopodobnie masz do czynienia z mączniakiem prawdziwym.

W sklepach ogrodniczych jest masa środków do walki z chorobą, ale jeśli wolisz domowe preparaty to również jest świetny sposób. Będziesz potrzebować 2 litry wody i 50 gram zmielonego czosnku. Wymieszaj te dwa składniki i odstaw na cały dzień. Następnie odcedź wodę i spryskaj nią zarażone części rośliny.

Jeśli zadbasz o odpowiednie warunki dla swoich fiołków, będą zdrowo i bujnie kwitły, a mącznik prawdziwy nie będzie im straszny.

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!