Liście malin były od zawsze gromadzone równie intensywnie jak ich owoce. Już nasi przodkowie zdawali sobie sprawę z ich przydatności, nawet w sferze medycyny naturalnej. Przeczytaj.

Od dawnych czasów jest ona stosowana na zaczerwienione, opuchnięte lub bolesne miejsca na skórze. Z liści maliny można również przygotować nalewkę, którą można stosować nie tylko zewnętrznie, ale również wewnętrznie. Wystarczy tylko dokładnie umyć świeże liście maliny, a następnie zalać je spirytusem na wysokość 1 cm nad liśćmi.

Następnie należy włożyć je do butelki i wlać brandy około 1 cm nad liście. Butelkę odstawiamy w zaciemnione miejsce i macerujemy przez 14 dni. Nie zapominając o mieszaniu! Po okresie naparu nalewka jest odcedzana i przechowywana w ciemnym pojemniku.

Na problemy zdrowotne można ją pić w ilości 3 ml trzy razy dziennie, natomiast do użytku zewnętrznego nakłada się go na dotknięty obszar (trądzik, żylaki, egzema).

Dobrym sposobem jest również dodać nalewkę do kąpieli.

Należy jednak pamiętać, że jak wszystko – tak i liście maliny mają swoje przeciwskazania. Najważniejsze jest, by kobiety poniżej 34 tygodnia ciąży nie sięgały po herbatę malinową, ponieważ może to spowodować poronienie poprzez stymulację macicy.

Czytaj dalej

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!