Rozmaryn to roślina, która może zdziałać prawdziwe cuda. Wystarczy, że włożysz ją do doniczek, a zapomnisz aż o 9 problemach zdrowotnych.

Rozmaryn to wspaniała roślina, którą powinno uprawiać się w domu. Wystarczy dbać o nią, a zapomnimy o problemach!

Badania wykazały, że jest ona niesamowicie odprężająca, jej zapach wprowadzi w naszych pomieszczeniach świetną atmosferę. Dodatkowo ma ona właściwości lecznicze. Rozmaryn pochodzi z terenów basenu Morza Śródziemnego, a tamtejsi ludzie wierzą w to, że oprócz jej pięknego zapachu, wnosi ona w progi naszego domu relaks, spokój i odprężenie.

Jakie właściwości ma jeszcze rozmaryn?

  • Jest to roślina rozgrzewająca, dlatego pomoże przy bólach pleców, skręceniach, bólach reumatycznych, przy stłuczeniach, czy rozciąganiu mięśni. Maść rozmarynowa jest idealna przy masażu bolących miejsc, wcierana na bolące mięśni oraz kręgosłup szyjny może zdziałać cuda!
  • Świetnie działa również na bóle głowy oraz migreny, wtarta pozwoli szybciej zasnąć i zapomnieć o uciążliwych bólach.
  • Picie wywaru z rozmarynu pozwoli także na rozgrzanie całego organizmu od środka. Wspomoże trawienie. Wywar taki wspomoże również przepływ krwi do kończyn oraz narządów.
  • Rozmaryn eliminuje nerwowość, bezsenność oraz stres. Sam jego zapach ma właściwości uspokajające, a dodatkowe picie wywaru jedynie zwiększy efekt.
  • Wywar z rozmarynu zwiększa wydzielanie w organizmie żólci oraz apetyt, eliminuje także wzdęcia i bóle brzucha.
  • Picie rozmarynu ma także pozytywny wpływ na układ nerwowy.

Wywar z rozmarynu na przeziębienie, katar, kaszel

Najlepiej stosować przy takich objawach olejki eteryczne z wyciągu rozmarynowego, a także stosowanie go w dyfusorze, inhalatorze. Tak wdychany wyciąg pozwoli przy nieżycie nosa, zapaleniu oskrzeli, grypie, przeziębieniach, infekcji gónych dró oddechowych, czy zapaleniu zatok.

Rozgrzewająca maść rozmarynowa

Ma ona wiele zalet:

  • Złagodzi bóle mięśni i stawów, a także bóle reumatyczne.
  • Leczy ona otarcia, stłuczenia, siniaki, skręcenia, a nawet użądlenia!
  • Wspomaga zwalczaniu objawów bóli migrenowych. Maść należy nałożyć na skronie i delikatnie wmasować.

Maścią warto smarować również bolący kręgosłup, czy mięśnie. Szybko się z nimi upora i pomoże je złagodzić.

Przygotowanie maści rozmarynowej

Potrzebne składniki: około 250 g wazeliny lub oleju kokosowego, 2 garście posiekanego rozmarynu, czysty pojemnik.

Przygotowanie: wazelinę lub olej kokosowy podgrzewamy, ale nie doprowadzamy do zagotowania. Do rozpuszczonej bazy dodajemy posiekany rozmaryn. Całość odkładamy do następnego dnia w celu ostygnięcia. Po upływie tego czasu ponownie podgrzewamy, przelewamy do czystego pojemnika przez szmatkę, aby odcedzić części zioła. Przechowujemy w lodówce.

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!