Nawozowy szał czyli co zrobić, by mieć dużo truskawek – i to dużych. Instrukcje.

Chciałbyś aby twoje truskawki wydawały większe i dorodniejsze plony? Masz dość stosowania sztucznych i chemicznych roztworów i wspomagaczy? Koniecznie wypróbuj tę miksturę i stosuj ją na przełomie kwietnia i maja!

Składniki:

  • łyżka stołowa cukru
  • 1 litr gorącej wody
  • 50 gramów świeżych drożdży

Sposób przygotowania:

Dokładnie wymieszaj wszystkie składniki ze sobą i pozostaw na 1 dzień. Następnego dnia rozcieńcz wymieszaną miksturę w proporcjach 1: 5 (1 część odżywek, 5 części wody) i podlej po 0,5 litra mieszanki do każdego krzaka truskawek.

Świeże drożdże, można zastąpić, robiąc tę miksturę z łyżeczką suszonych drożdży (instant) zamiast świeżych. Taka ilość nawozu wystarcza na 10 krzaczków. Rośliny podlane tym stymulantem przez cały sezon pobierają są odżywiane przez Twój nawóz. Wskazówki do nawożenia Twoich truskawek:

Wykorzystaj stary chleb

Drożdże dają truskawkom wspaniały impuls i tworzą optymalne środowisko do uprawy i produkcji dużych owoców. Drożdże zakwaszają glebę, przyciągają pożyteczne owady i gwarantują wyższe plony. Przygotowanie jest bardzo proste. Spryskaj starą suchą patelnię wodą i włóż ją tak, aby nie unosiła się na wodzie. Fermentuj przez około 6-10 dni. Rozcieńczyć powstały roztwór wodą w stosunku 1:10.

Pokrzywa

To prawdziwy magiczny eliksir i tym samym skuteczne rozwiązanie problemu nawracających szkodników na krzaczki truskawek. W swoim przydomowym ogródku znajdziesz każdy składnik, którego potrzebujesz do wykonania tego nawozu.

Nawóz z pokrzywy jest bogaty w pierwiastki azotu i potasu, które odżywiają rośliny w fazie wzrostu. Do wykonania nawozu potrzebujesz tylko wiadra pokrzywy oraz wody. Roztwór należy mieszać sumiennie dwa razy dziennie, a poźniej rozcieńczyć wodą w stosunku 1:20 i stosować na truskawki.

Co ma wspólnego kwaśne mleko z truskawkami?

Kwaśne mleko znacznie wspomaga wzrost owoców. Najsławniejszym produktem produkowanym na kwaśnym mleku są wszędzie dostępne kefiry. Wskazane jest mieszanie sfermentowanych produktów mlecznych z humusem, nawozem i popiołem drzewnym.
Mieszanka z wcześniej wymienionych składników formuje środowisko o kwasowym odczynie, które sprawdza się znakomicie przy stymulacji wzrostu i rozwoju owoców. Możesz zapomnieć o mszycach i roztoczach, wlewając do opryskiwacza roztwór mleka i wody i pokrywając nim truskawki.

Obornik drobiowy

Obornik z drobiu, podobnie jak pokrzywa, jest bogaty w azot, który stymuluje wzrost owoców truskawek. Najlepiej rozcieńczyć obornik w stosunku 1:10 z wodą , aby nie doszło do  przypalenia truskawek. Roztwór należy pozostawić na co najmniej 3 dni i stosować tylko do momentu, gdy truskawki zaczną kwitnąć.

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!