Ćwiczenia pomagające zredukować ból pleców. Instrukcje.

Siedzący tryb życia osłabia mięśnie głębokie grzbietu, sprawiają one zbyt duże obciążenie górnego odcinka kręgosłupa. Prowadzi to do napięcia mięśni oraz wad postawy powodujących ból.

Dolegliwości mogą być spowodowane również nieprawidłową budową kręgosłupa np. osteochondrozą lub skoliozą. Ćwiczenia fizyczne powinny złagodzić objawy oraz wzmocnić mięśnie. Jakie sprawdzają się najlepiej?

Najlepiej sięgnąć po ćwiczenia inspirowane jogą, są na tyle łagodne, że większość osób bez trudu może je wykonywać. Poniższe propozycje pozwolą na zredukowanie stresu w odcinku krzyżowym oraz zatrzymają epizodyczne bóle kręgosłupa.

1. Ćwiczenie pierwsze

Połóż się na plecach płasko na macie, dywanie lub ręczniku. Ręce mają być położone wzdłuż ciała. Zegnij nogi tak by stopy znajdowały się płakso na ziemi. Obejmij dłońmi kolana i przyciągnij je do piersi. Wróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie należy wykonać 10 razy.

2. Ćwiczenie drugie

Połóż się całkowicie płasko na ziemi. Ręce mają znajdować się prostopadle do tułowia, tak by tworzyły literę T. Zegnij nogi w kolanach i nie odrywając tułowia od maty przekręć biodra tak by złączone nogi dotknęły maty. Przekręć głowę w przeciwnym kierunku tak by widzieć palce prostej ręki. Wróć do pozycji wyjściowej, ćwiczenie należy wykonać 20 razy.

3. Ćwiczenie trzecie

Wróć do pozycji wyjściowej z ćwiczenia 2. Wyprostuj nogi i odwróć stopy tak by dotykały ziemi bokiem. Przenieś jedną nogę przed drugą tak by pięta dotykała palców stopy znajdującej się poniżej. Znowu odwróć głowę w przeciwną stronę. Powtórz 10 razy. Ćwiczenie należy wykonać tak samo na 2 nogę.

4. Ćwiczenie czwarte

Wróć do pozycji wyjściowej z 2 ćwiczenia. Nogi mają być zgięte w kolanach a stopy dotykać podłoża. Ułóż ramiona w kształt litery T.  Przesuń nogę tak by dotknęła podłoża równolegle, cały czas ma pozostać zgięta. Następnie 2 nogę przenieś ponad nią i połóż nad pierwszą nogą płasko na ziemi. Stopa powinna dotykać kolana. Głowę przekręć w przeciwną stronę. Staraj się nie odrywać klatki piersiowej od ziemi. Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz 10 razy.

Pamiętaj, że wszystkie ćwiczenia poza pierwszym należy wykonać na obie nogi.

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!