Skuteczne i szybkie sprzątanie kuchni – 10 rad od Królowej Porządku

Skuteczne i szybkie sprzątanie kuchni – Metoda Marie Kondo

Sprzątanie to nieodłączna część życia każdego z nas. Nierzadko zajmuje bardzo wiele czasu a efekty są niewystarczające do nakładu pracy oraz włożonego w nie czasu.

Sprawdzone i skuteczne sposoby na szybkie sprzątanie oraz metody organizacji życia domowego czarującej japonki Marie Kondo pozwolą na efektywne sprzątanie a jednocześnie zaoszczędzenie cennego czasu.

Japonka Marie Kondo już w wieku 30 lat weszła do setki najbardziej wpływowych ludzi na świecie według magazynu Time a napisane przez nią książki niejednokrotnie tłuczone na różne języki sprzedały się w ponad 8 milionach egzemplarzy.

Marie Kondo jest specjalistką od organizacji życia domowego. W 2019 roku uruchomiony został reality show z jej udziałem który zyskał ogromną popularność. Program „Condo Cleaning” stał się rozpoznawalny bardziej niż prestiżowe dotychczas programy kulinarne.

Najważniejszą zasadą którą kieruje się japonka to uświadomienie sobie, że w przestrzeni domu jest miejsce tylko na rzeczy oraz przedmioty które przynoszą radość.

Pozostałych warto się pozbyć ponieważ zaśmiecona przestrzeń odwraca uwagę od tego co tak naprawdę liczy się w życiu każdego z nas. W swoim reality schow Marie Kondo przeprowadziła wiele prawdziwych rewolucji mieszkań i domów a jej styl nazywany jest metodą „Konmari”

Podstawowe zasady porządku metodą „Konmari”

Podstawą jest przygotowanie odpowiedniego planu

Marie zakłada, że sukcesem utrzymania porządku jest sporządzenie odpowiedniego planu sprzątania. Plan należy podzielić na strefy i w każdej z nich należy przywrócić osobno porządek. Sprzątanie każdej strefy powinno zajmować około 20 minut dziennie.

Do każdej strefy warto przypisać prace jakie są do wykonania i kolejno zaznaczać ich ukończenie, dzięki czemu możemy cieszyć się małymi sukcesami i mieć satysfakcję z wykonanej pracy.

Zachowaj przedmioty które dają radość

Główną zasadą Marie jest zachowanie tylko tych przedmiotów które przynoszą radość. Pozostałych warto się pozbyć jak najszybciej.

Jeśli w Twoim domu zalegają niepotrzebne miski, pudełka, talerze czy kubki, zorganizuj wyprzedaż garażową lub oddaj je bliskim osobom.

Dom to także praktyczność

Z reguły mamy tendencję do posiadania nadmiernej ilości przedmiotów. Postaw na minimalizm. Przecież tak naprawdę nie potrzebujesz czterech identycznych korkociągów czy trzepaczek do ciasta.

Przedmioty które nigdy nie były używane

Bezużyteczne przedmioty oddaj bliskim lub sprzedaj. Zapewne każdy z nas posiada w domu rzeczy które kupił pod wpływem impulsu a tak naprawdę nigdy z nich nie skorzystał.

Fantazyjnym skrobaczkom, pojemnikom na łuski ryb czy specjalnym nożom do obierania bananów powiedz stanowcze: do widzenia!

Porządek w lodówce to podstawa!

Podczas sprzątania często zapominamy, że lodówka także wymaga systematycznego przejrzenia. Cyklinie pozbywaj się rzeczy które nie nadają się do spożycia.

Pozostałe poukładaj w pojemnikach, tak aby zoptymalizować przestrzeń. Unikaj także nadmiernego kupowania i marnowania żywności.

Dobrzy sąsiedzi to nie ćmy i mole

Przejrzyj dokładnie szafki w których przechowujesz mąkę, ryż, kaszę i makaron. Zwietrzałe i napoczęte opakowania dobrze przejrzyj lub wyrzuć.

Tego typu produkty dobrze jest przechowywać w szczelnie zamkniętych słoikach. Zapobiegnie to wizytom niepotrzebnych gości jakimi są robaki czy ćmy.

Pamiątki i prezenty z którymi ciężko się rozstać

Zmień przeznaczenie pamiątek lub niekompletnych już prezentów. Zestaw do herbaty któremu brakuje już podstawek wykorzystaj jako dekoracyjne doniczki do kwiatów. Tu liczy się kreatywność!

Racjonalność

W kuchni warto zaaranżować całą przestrzeń. Użyj całej wysokości szafek kuchennych. Zaopatrz się w organizery do przechowywania środków czystości, ściereczek, garnków czy pokrywek.

Sprzątanie może być przyjemne i nie zajmować wiele czasu. Życie to nie nieustające sprzątanie a stosując się do rad Marie z pewnością takie nie będzie.

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!