Sekrety zdrowych storczyków – cenne porady dzięki, którym Twoje storczyki wciąż będą kwitły

Orchidea to roślina tropików. Ten wyjątkowy, przyzwyczajony do ciepłego klimatu gatunek
o skomplikowanej strukturze wymaga Twojego specjalnego traktowania

Charakterystycznym dla orchidei, w Polsce znanej powszechnie pod nazwą storczyk, jest posiadanie grubych, powietrznych korzeni. Dzięki nim roślina żyjąc w swych naturalnych warunkach może bez przeszkód rosnąć bez ziemi, czerpiąc niezbędne substancje odżywcze wyłącznie z powietrza i kory drzew.

Korzenie storczyków spełniają dwie funkcje.

Po pierwsze dostarczają potrzebnych do wzrostu rośliny substancji, po drugie utrzymują ją w podłożu lub na drzewie. Są zielonego koloru nawet w przypadku tych, które znajdują się głęboko w podłożu.

Za taki kolor odpowiada zawarty w korzeniach chlorofil, który aktywuje się pod wpływem promieni słonecznych. Stąd tak popularne jest sadzenie storczyków w przezroczystych doniczkach, które ułatwiają dostęp światła słonecznego do rośliny.

W momencie, gdy korzenie przybierają brązowawy kolor znaczy to, że najprawdopodobniej roślina złapała jakąś chorobę.

Kiedy zauważysz, ze Twoja roślina posiada zainfekowane korzenie należy je usunąć. Te, które znajdują się pod ziemią zazwyczaj nie ciemnieją. Nie można się ich pozbyć dopóki nie sprawdzimy, czy wciąż żyją.

Chcąc dowiedzieć się w jakim są stanie wystarczy włożyć je pod strumień wody i jeśli zjaśnieją, staną się twardsze i gładsze oznacza to, że korzenie wciąż są żywe. Zbyt stare korzenie nie jaśnieją, dlatego powinno się je przyciąć. Pomijając tę czynność spowodujemy uschnięcie storczyka i utrudnimy proces wypuszczenia nowego systemu korzeniowego.

Trzeba pamiętać, że pod żadnym pozorem nie można odcinać korzeni kwitnącej orchidei. Najpewniej roślina zaprzestanie kwitnienia.

Jakie są najczęstsze powody uszkodzeń korzeni storczyka?

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!