Jeśli cierpisz na rwę kulszową lub ból pleców – zastosuj te ćwiczenia, pożegnaj się z bólem na zawsze
Długa praca przy biurku, brak ruchu czy może wręcz przeciwnie? Cały dzień na nogach, w biegu lub stojąc, bez chwili odpoczynku.
Przyczyn rwy kulszowej może być wiele, ale skutek jest zawsze ten sam: ostry ból promieniujący od pośladka na całą nogę.
Jak pozbyć się tego okropnego dyskomfortu? Mamy na to radę.
Rwa kulszowa – od zaplecza.
Nazywana też rwą udową może mieć wiele przyczyn. Do najczęstszych jest zaliczany ucisk mięśnia gruszkowatego na nerw kulszowy – największy nerw w ciele człowieka. Jednak przyczyną może być również:
- zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa gdzie korzenie jego nerwów zaplatają się w jeden duży nerw i schodzą do nogi
- wypadnięcie krążka międzykręgowego (dysku)
- obrzęk korzonka nerwowego – powoduje go ucisk zdeformowanego kręgu
- zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych
- nieprawidłowa budowa miednicy
- kolka nerkowa
- ciąża – zmiana środka ciężkości powoduje niewłaściwy rozkład ciężaru na kręgosłupie, czemu towarzyszy skurcz mięśni pleców. Mięśnie starają się unieruchomić kręgosłup, aby uchronić go przed uszkodzeniem może być szczególnie uciążliwe dla osób pracujących fizycznie,gdyż potęguje się przy każdym kroku.
Dodatkowe objawy:
- Zatrzymanie moczu
- Nietrzymanie moczu
- Zaburzenia czucia w nodze
- Problem z podniesieniem wyprostowanej nogi, gdy leżymy na wznak.
W wypadku takich dolegliwości, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Mogą one świadczyć o zmianach prowadzących do trwałego uszkodzenia nerwu kulszowego.
Leczenie:
Dzisiejsza medycyna oferuje całe tabuny leków i maści uśmierzających ból, łagodzących stany zapalne, chłodzące, rozgrzewające…itd. Ich efekt jest zwyczajnym maskowaniem przyczyny.
Co robić, gdy nie chcemy faszerować się środkami chemicznymi o wątpliwej skuteczności i krótkim czasu działania?
Ćwiczenia.
Profilaktycznie, jak i po wystąpieniu objawów zaleca się ćwiczenia rozciągające mięsień pośladkowy:
Połóż się na ziemi i ugnij nogi w kolanach. Kostkę bolącej nogi przyłóż do kolana zdrowej.
Następnie złap obiema rękami pod na zgięciu pod kolanem zdrowej nogi i delikatnie przyciągnij ją do siebie. Jeśli odczuwasz ból po obu stronach, wykonaj to samo ćwiczenie na drugą nogę.
Masaż.
Kolejnym zalecanym sposobem jest masaż rozgrzewający obolałego miejsca. Wzmocni on efekt ćwiczeń i pomoże rozluźnić napięte mięśnie.
Przepis:
- 4 ząbki czosnku
- 200 ml mleka
- miód – do smaku
Przeciśnij czosnek przez praskę. Dodaj do mleka, podgrzej. Na sam koniec dodaj miód.
Czosnek znany jest od dawna z właściwości przeciwzapalnych, które zapobiegną obrzękowi mięśnia gruszkowatego. Taki napój należy spożywać raz dziennie.