Popularny chwast jako antidotum na różne dolegliwości. Instruckje.

Babka lancetowata, za tą niepozorną nazwą stoi roślina, którą choćby z wyglądu zna każdy.

Rośnie niemal wszędzie i często uważana jest za niepotrzebny chwast, z kolei dla wielu może być kojarzona z dzieciństwem, kiedy to babcie radziły zastosowanie tego małego listka na przykład na ranę. Jakie ma właściwości babka lancetowata i czy warto dać jej szansę?

Jest jedną z najskuteczniejszych roślin stosowanych w lecznictwie za sprawą właściwości, jakie kryją się w jej liściach. Dawniej babka lancetowata stosowana była jako artykuł spożywczy, ale i jak zostało wspomniane wcześniej – jako specyfik leczniczy.

Jak działa babka lancetowata?

  • ułatwia pozbywania się toksyn z organizmu
  • wpływa na lepsze funkcjonowanie układu oddechowego oraz trawiennego
  • pomocna w leczeniu kaszlu oraz wszelkich podrażnień gardła
  • wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne
  • wspomaga gojenie ran
  • zmniejsza podwyższoną temperaturę ciała oraz sprawdza się doskonale w leczeniu przeziębienia
  • hamuje biegunkę
  • skuteczna w leczeniu dolegliwości żołądkowych, w tym wrzodów

Liście babki lancetowatej warto stosować profilaktycznie, co dostarcza do organizmu odpowiednią zawartość minerałów, takich jak wapń oraz wielu witamin. Bogata jest w kwasy organiczne, a także fitosterole i flawonoidy.

Babka lancetowata może być wykorzystywana na wiele sposobów oraz w różnych formach. Wśród nich można wyróżnić:

  • maść, którą wykonuje się poprzez zalanie liści alkoholem i odstawienie przygotowanej mikstury na kilka dni
  • syrop, wykonany poprzez gotowanie świeżych liści wraz z cukrem, do momentu zagęszczenia mieszanki. Po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji należy odstawić naczynie do ostygnięcia, a po tym czasie syrop gotowy jest do użycia.
  • okład, świeże liście babki lancetowatej można przykładać w wybrane miejsce, które wymaga pomocy
  • wywar, liście babki lancetowatej zalane wodą gotuje się przez kilka minut, a następnie odstawia do ostygnięcia. Tak przygotowany napar gotowy jest do stosowania, zarówno wewnętrznie poprzez picie, jak i zewnętrznie na wybraną dolegliwość, a możliwości jego wykorzystania opisane zostały poniżej.

Dolegliwości, w których babka lancetowata okaże się skuteczna:

rozcieńczony napar z wykorzystaniem babki będzie doskonały w zwalczaniu stanów zapalnych jamy ustnej, w tym dziąseł. przecieraniem wywarem oczu wspomaga leczenie zapalenia spojówek. wykonanie okładów z liści babki na obszary objęte bólem sprawdzą się w przypadku stanów zapalnych skóry oraz wszelakich stłuczeń i opuchnięć.

wykonanie naparu, spożywanego kilka razy dziennie wspomoże funkcjonowanie układu pokarmowego, zmniejszy dolegliwości związane z trawieniem oraz pomoże w pozbyciu się biegunki. wywar z babki zastosowany na skórę głowy zwalczy łupież oraz zmniejszy przetłuszczanie się włosów. Dodatkowo może stymulować porost nowych włosów i wzmocni cebulki włosowe.

liście babki lancetowatej w ciągu kilku godzin potrafią całkowicie zwalczyć obrzęki na ciele.  babka lancetowata wykazuje działanie wykrztuśne, dlatego sprawdzi się idealnie w leczeniu kaszlu, a także pomoże w pozbyciu się objawów grypy.

rozdrobnione liście babki lancetowatej, zastosowane w postaci maseczki, wykorzystywanej punktowo na problematyczną skórę twarzy pomogą w walce z wypryskami.

Należy pamiętać, by nie stosować babki lancetowatej w nadmiarze, ponieważ może wywołać to niepożądane skutki uboczne, takie jak wymioty. Nie poleca się stosowania u kobiet w ciąży, ponieważ nie zostało potwierdzone badaniami oddziaływanie rośliny na płód.

Przed skorzystaniem z leczniczych właściwości babki lancetowatej zaleca się konsultację z lekarzem.

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!