Te objawy mogą sygnalizować raka piersi. Nie powinnaś ich ignorować

9 objawów, które mogą sygnalizować raka piersi. Nie bagatelizuj ich!

Jest to najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet. Badania wykazują, że jedna na osiem kobiet może być obciążona rakiem piersi. Lekarze alarmują, coraz więcej kobiet choruje na nowotwory piersi.

W ciągu minionych trzydziestu lat suma osób cierpiących na raka piersi zwiększyła się aż dwukrotnie. Jednak szczególnie kobiety w dojrzałym wieku są w grupie ryzyka. Wczesna diagnoza i pomoc ze strony lekarza pozwolą na zahamowanie postępującej choroby.

By uchronić swoje zdrowie i życie należy obserwować swoje ciało. Poniżej przedstawione są najważniejsze objawy, które powinny przykuć uwagę każdej kobiety:

Samodzielne badanie piersi pozwoli na dostrzeżenie pierwszych niepokojących sygnałów. Należy skupić się na kształcie biustu, jego kolorze (przebarwienia) i strukturze (zgrubienia, zmarszczenia i wgłębienia). Gdy zauważysz u siebie coś alarmującego, natychmiast zgłoś się do lekarza specjalisty.

Opuchnięcie 

W trakcie samobadania należy skupić się na obszarze pach oraz węzłów chłonnych. Jakiekolwiek obrzmienia i inne wyczuwalne zmiany powinny zostać zbadane przez ginekologa.

Wgłębienia

Kolejnym z objawów nowotworu piersi jest wgłębienie w dolnej części biustu. Może temu towarzyszyć dyskomfort, również tego nie ignoruj i umów się na wizytę z lekarzem.

Okolice sutków 

Skóra wokół sutków również może wykazywać, że coś niepokojącego dzieje się w piersiach.

Nabrzmiałe gruczoły

Charakterystycznym objawem raka piersi jest powiększony gruczoł, również opuchlizna pod pachami świadczy o chorobie.

Różnica w wyglądzie piersi

Czasami zdarza się, że naturalnie jedna pierś jest większa od drugiej, jednak gdy zaczyna się tak dziać już po okresie wzrostu biustu, może to świadczyć o komórkach nowotworowych.

Wydzielina z piersi

Jeżeli masz pewność, że nie jesteś w ciąży i nie karmisz piersią, a zauważasz u siebie ropną wydzielinę, która wypływa z brodawek, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, gdyż jest to powód do niepokoju.

Zmiana wyglądu brodawki sutkowej

Każda zmiana w kształcie brodawki oraz wchłonięcie się jej w pierś jest objawem świadczącym o obecności nowotworu.

Cellulit na biuście

Tak zwana pomarańczowa skórka występuje na różnych częściach ciała, jednak jej obecność na piersiach, może być powodem strachu. Mimo wszystko należy pamiętać, że nie każda zmiana w wyglądzie i strukturze piersi może oznaczać wyrok.

Niegroźne guzki i torbiele również dają o sobie znać, ale najważniejsze by od razu po zauważeniu jednych z wyżej wymienionych symptomów, poddać się konsultacji z lekarzem, a następnie leczeniu. W diagnostyce raka piersi najważniejsze jest jego szybkie wykrycie. Tylko wtedy mamy największe szanse na pokonanie wroga. Należy zdać sobie sprawę z tego, że ten rodzaj nowotworu dosyć często ma postać utajnioną.

Dlatego tak ważne jest regularne badanie, samodzielne, ale też wykonane przez lekarza. Kobiety w wieku od 50 do 69 lat są obarczone wystąpieniem raka piersi i mogą skorzystać z darmowych badań mammograficznych co dwa lata.

Cały czas rośnie świadomość dbania o swoje zdrowie wśród kobiet. Profilaktyka i zdrowy tryb życia mogą skutecznie pomóc w zminimalizowaniu wystąpienia tej ciężkiej choroby.

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!