Stan zdrowia wypisany na twarzy – sprawdź, jakie schorzenia objawiają się zmianami skórnymi widocznymi na pierwszy rzut oka.
Jak wszyscy wiemy, oczy są zwierciadłem duszy. A co może powiedzieć o nas nasza twarz?
Okazuje się, że stan cery doskonale odzwierciedla kondycję naszego organizmu. Jeśli będziemy czujnie wypatrywać wszelkich zmian, możemy w porę zareagować i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Sińce i obwisła skóra pod oczami.
Cienie na skórze pod oczami to coś, z czym od urodzenia boryka się niejedna osoba. Jeśli jest to kwestia uwarunkowań genetycznych, to nie ma powodów do niepokoju. Problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy sińce pojawiają się nagle i są widoczne przez dłuższy czas.
Z czego mogą wynikać zmiany pod oczami? Zwykle jest to efekt prowadzenia niezdrowego stylu życia. Jeśli nie stronimy od używek i nie dbamy o higienę snu, często imprezujemy lub nie radzimy sobie ze stresem, to nasz skóra wkrótce straci blask, a cienie pojawią się prędzej czy później.
Jak temu zaradzić? Najprostszym oraz najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie zdrowych i przede wszystkim trwałych nawyków. Regularny sen i dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu to podstawa, o której powinien pamiętać każdy z nas. A jeśli chcemy pozbyć się cieni natychmiastowo, wystarczy sięgnąć po zimne okłady lub zatuszować zasinione miejsca korektorem.
Stale zaczerwieniony nos.
Zaczerwienienie nosa zwykle wynika z nagłego rozszerzenia naczyń krwionośnych pod wpływem ciepła i samo w sobie nie stanowi powodu do niepokoju. W ten sposób może objawiać się alergia lub sezonowe przeziębienie. Są to jednak przejściowe sytuacje i po upływie kilku dni zaczerwienienie powinno samo zniknąć.
Co jeśli nos jest stale zaczerwieniony, niezależnie od stanu zdrowia lub temperatury na zewnątrz? W takich przypadkach warto omówić ten problem z lekarzem i sprawdzić, co jest powodem stale poszerzonych naczyń krwionośnych.
Zażółcenie oczu i twarzy.
Zażółcona skóra twarzy może świadczyć o nagromadzeniu w organizmie toksyn i metali, których nieprawidłowo funkcjonująca wątroba nie jest w stanie usunąć.
W przeciwieństwie do występującej u noworodków żółtaczki fizjologicznej, która jest dosyć naturalnym stanem, żółtaczka u dorosłych może wynikać z poważniejszych problemów z wątrobą lub trzustką. Podwyższony poziom bilirubiny może nawet dowodzić uszkodzenia tych organów.
Dlatego też, gdy tylko zauważymy żółknięcie twarzy lub oczu, powinniśmy jak najszybciej wykonać niezbędne badania. Sprawdzić należy w szczególności wątrobę, trzustkę oraz woreczek żółciowy. Warto wykluczyć także choroby wirusowe, takie jak mononukleoza czy zapalenie wątroby, które również przyczyniają się do powstawania żółtaczki.
Nagłe pojawienie się znamion.
Znamiona na ogół nie są groźne, jednak zawsze warto pozostać czujnym i bacznie je obserwować.
Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na kolor i kształt znamienia. Czy jest ono rozlane, rozrasta się? A może pojawiają się przebarwienia? Każdą niepokojącą zmianę powinien obejrzeć lekarz.
Na co dzień powinniśmy natomiast pamiętać o odpowiedniej ochronie znamion. Konieczne jest regularne stosowanie kremów z filtrem UV – i to nie tylko latem, a także unikanie przebywania na pełnym słońcu. Przebarwienia można też usunąć chirurgicznie. Lekarz powinien doradzić, czy jest to niezbędne, ale zawsze warto brać pod uwagę taką ewentualność, jeśli znamię jest stale obcierane przez np. bieliznę.
Wysypka w kształcie motyla.
Zmiany skórne, przede wszystkim wszelkiego rodzaju wysypki, są na ogół objawem uczulenia na środki chemiczne lub alergii pokarmowej. W takich przypadkach zmiana nawyków żywieniowych lub zażycie środków antyhistaminowych powinno poprawić stan naszej cery.
Niekiedy zmiany na twarzy mogą wskazywać na toczeń. To groźna choroba, zatem jeśli oprócz wysypki zauważymy inne niepokojące objawy, takie jak podwyższona temperatura ciała czy silne dolegliwości bólowe, powinniśmy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Rany w kącikach ust.
Popękane kąciki ust mają wiele przyczyn. Zwykle jest to efekt długotrwałego stresu, obniżonej odporności lub chwilowego przemęczenia organizmu. Po zastosowaniu dostępnych w aptece maści problem powinien ustąpić. Jeśli jednak pęknięcia pozostają, warto sprawdzić, czy nie zaraziliśmy się wirusem opryszczki typu I.
Spierzchnięte, popękane usta.
Przesuszone usta są najczęściej skutkiem przebywania na mroźnym powietrzu. Wówczas wystarczy zastosować odpowiedni balsam, aby problem zniknął. Czasem jednak kondycja naszych ust może świadczyć o uczuleniu, np. na jakiś kosmetyk lub pastę do zębów. W takim przypadku warto wykonać testy alergiczne i sprawdzić, czy jesteśmy narażeni na kontakt z alergenami.
Nadmiarowe owłosienie na skórze twarzy.
Bujny zarost kojarzy się z męskością – świadczy o wysokim poziomie testosteronu i jest zdecydowanie pożądaną cechą u panów. Inaczej sprawa wygląda w przypadku kobiet – nadmiar włosów informuje o problemach hormonalnych, takich jak np. zespół policystycznych jajników.
To schorzenie niesie za sobą dość poważne konsekwencje dla zdrowia, w tym utratę płodności. Panie, u których pojawia się wąsik lub nadmierne owłosienie na twarzy, powinny skonsultować się z ginekologiem i dbać o odpowiednią dietę ograniczającą cukier i produkty wysokoprzetworzone.
Przerzedzenie rzęs i brwi.
Zwiększone wypadanie brwi lub rzęs często jest zauważalne u osób po 50 roku życia i niejednokrotnie ma związek z niewłaściwą pracą tarczycy, zwłaszcza z jej niedoczynnością. Inne objawy, charakteryzujące zaburzenia hormonalne, to szybkie przybieranie na wadze, ospałość i szorstka, wysuszona skóra. Jeśli więc zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, powinniśmy udać się do endokrynologa.