Plastikowe butelki przekształcone w ogórkowe farmy. Tak – Oto instrukcja krok po kroku do niezwykłej uprawy.

Ogórki można skutecznie uprawiać w butelkach plastikowych o pojemności przynajmniej 6 litrów, ponieważ większa pojemność sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego i dostarczaniu roślinom niezbędnych składników odżywczych.

Zalety uprawy ogórków w butelkach są następujące: zajmuje to niewiele miejsca, gleba w butelkach efektywnie magazynuje ciepło, nawożenie i podlewanie są łatwe dzięki systemowi kroplowemu, a także ogranicza się występowanie chwastów oraz szkodników.

Krok pierwszy dotyczy przygotowania nasion.

Dobrze jest wybierać wczesne mieszańce partenokarpiczne, które słyną z wysokiej wydajności. Nasiona wymagają przygotowania w formie moczenia w roztworze nawozu organicznego albo popiołu drzewnego, jeśli nie są pokryte warstwą odżywczą. Po rozpuszczeniu nawozu zgodnie z instrukcją, nasiona umieszcza się w przewiewnej tkaninie i zamacza na około 15-20 minut.

Następnie, dla zapewnienia im odpowiednich warunków, przechowuje się je w ciepłym miejscu o temperaturze 23-25°C przez dobę. Szmatkę nasienną można przykryć kolejną wilgotną tkaniną, jeśli powietrze jest bardzo suche. Unika się umieszczania nasion w torbie plastikowej, by zapewnić im dostęp do powietrza.

W kroku drugim przygotowuje się pojemniki i glebę.

Odcina się wierzch butelki i wykonuje otwory w dnie, by woda mogła odpłynąć. Następnie wlewa się grubą warstwę humusu, kompostu czy wermikompostu i dodaje pożywkę dla sadzonek z kompleksem niezbędnych pierwiastków śladowych. Do gleby bogatej w materię organiczną, jakiej potrzebują ogórki, dodaje się granulowany kompost, mieszając go z glebą. Aby chronić rośliny przed fitopatogenami, glebę podlewa się roztworem biofungicydu.

Krok trzeci to siew nasion.

W bezpośrednio przygotowane pojemniki wysiewa się nasiona ogórków, które nie wymagają transponowania. W przypadku wątpliwości co do jakości nasion, w każdej butelce umieszcza się 2-3 sztuki. Po wykiełkowaniu młodych roślin zostawia się najsilniejszą, usuwając resztę.

Sadząc sadzonki, należy uważać, by nie uszkodzić korzeni, a rośliny posypuje się glebą aż do dolnej warstwy liści. Po przesadzeniu rośliny należy podlewać i mulczować pożywką glebową, zachowując wolne miejsce pod krawędzią butelki na dodatkową glebę.

Krok czwarty skupia się na pielęgnacji upraw.

W pojemnikach powinna znaleźć się woda o temperaturze 22-24°C. Po pojawieniu się pierwszych liści ogórki spryskuje się roztworem z efektywnymi mikroorganizmami, co sprzyja rozkładowi materii organicznej i przyswajaniu składników odżywczych przez rośliny. Regularne nawożenie azotem jest niezbędne ze względu na ograniczoną przestrzeń uprawy.

Piąty krok dotyczy tworzenia krzewu.

Dolewa się ziemi do butelek, by rośliny mogły rozwijać boczne korzenie. Aby chronić glebę w butelkach przed przegrzewaniem i wysychaniem, zwłaszcza podczas upałów, można przykryć je białym papierem. Rośliny wymagają także wsparcia, więc pierwsze pędy należy przywiązać do momentu wzmocnienia krzewu.

Należy usuwać wtórne pędy, by nie spowolnić wzrostu krzewu i zapewnić obfite owocowanie. Sposób kształtowania krzewu może być różny, w zależności od odmiany i warunków, przy czym w ograniczonej przestrzeni często ściska się górną część łodygi głównej, a boczne pędy usuwa nad pierwszym liściem.

Możliwe jest również używanie innych pojemników do uprawy ogórków, jak wiader czy większych opakowań. W sezonie letnim kluczowe jest odpowiednie nawadnianie i nawożenie. W efekcie, pozostaje jedynie zbieranie świeżych ogórków i radość z ich smaku!

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!