Posiadasz nadmiar orzechów włoskich i zastanawiasz się, jak je wykorzystać: Możesz użyć ich w celach leczniczych. Instrukcje.

Dobroczynny wpływ herbaty orzechowej na zdrowie

Dojrzałe owoce orzecha włoskiego przynoszą zauważalne korzyści dla zdrowia. Nie musisz jednak czekać, aż będą gotowe do spożycia, gdyż podobne efekty dają też młode liście tego drzewa. Możesz stworzyć z nich przeróżne cuda, jednak do najłatwiejszych zdecydowanie należy herbata.

Jakie korzyści daje herbata orzechowa?

Wypicie pysznej orzechowej herbaty pozytywnie działa na organizm zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz. Przede wszystkim wymienia się tutaj dobroczynne działania dla skóry, które polegają na regeneracji jej uszkodzeń oraz poprawie kondycji skóry z trądzikiem, egzemą czy łuszczycą.

Herbata skutecznie radzi też sobie z grzybicą paznokci i bólami reumatycznymi ze względu na pozytywny wpływ na pracę stawów, żył i więzadeł. W przypadku wewnętrznych dobrodziejstw herbaty orzechowej można mówić o jej doskonałym wpływie na żołądek, bo poprawia trawienie, zapobiega wzdęciom i oczyszcza z pasożytów.

Przypisuje jej się również zdolność do obniżania poziomu cukru we krwi, a więc jest zalecana dla cukrzyków. Wspomaga pracę wątroby, trzustki, układu odpornościowego i ogólnie wzmacnia organizm. Herbata ta jest stosowana w rekonwalescencji po operacjach i naświetleniach, a także jako płukanka w profilaktyce i leczeniu zapalenia dziąseł.

Herbata z liści orzecha

Do zrobienia herbaty orzechowej potrzeba 2,5 szklanki wody oraz 0,5 kg suszonych i zmielonych liści orzecha włoskiego. Sposób przygotowania jest bardzo prosty, a polega on na włożeniu liści do garnka z wodą, a następnie gotowaniu przez 4-5 minut. Gdy mieszanka już ostygnie, możesz zacząć ją pić. W razie ostrych problemów zdrowotnych zaleca się picie jej 1-2 razy dziennie.

Wywar z liści orzecha

Z wywaru najlepiej skorzystać przede wszystkim w przypadku dolegliwości skórnych, bo przyspiesza gojenie urazów i dezynfekuje rany. Do jego przygotowania wystarczą 3 szklanki wody oraz 1 łyżeczka suszonych liści. Liście zalej wrzątkiem i pozostaw do parzenia na 30 minut pod przykryciem. Gdy wywar będzie już gotowy, możesz nałożyć go na gazę lub wacik, aby oczyścić i osuszyć ranę lub zmienioną chorobowo skórę.

Wywar dla zmęczonych oczu

Jeśli Twoje oczy są zmęczone lub mają stan zapalny, odpowiedni będzie ten wywar. Suszone liście orzecha włoskiego gotuj przez dwie minuty w gorącej wodzie, a potem niech parzą się jeszcze przez kolejne 20 minut. Po schłodzeniu przefiltruj zacier przez czystą szmatkę.

Zamocz gazy w powstałej masie i połóż je na zamkniętych powiekach na 10-20 minut. Żeby uzyskać lecznicze działanie, należy powtórzyć czynność kilka razy dziennie przy użyciu tego samego, choć trochę przegrzewanego zacieru.

Wyciąg z orzecha włoskiego

Wyciąg z orzecha idealnie się sprawdzi, jeśli chcesz usprawnić swoje trawienie. Możesz wykorzystać sto gramów zmiażdżonych owoców orzecha lub jego liści. Wybrany składnik wraz z 5 gramami posiekanych na drobno migdałów zalej przy użyciu pół litra alkoholu. Następnie pozostaw do zaparzenia w temperaturze pokojowej na 2-3 tygodnie.

Kąpiel lecznicza

Przygotowując kąpiel leczniczą, namocz pokrojone liście orzecha włoskiego, umieść je w pojemniku, zalej wrzątkiem, przykryj pokrywką i pozostaw do zaparzenia na 15 minut w temperaturze pokojowej. Potem przecedź wszystko przez sito. Kąpiel pomaga w stanach zapalnych, łagodzi nadmierną potliwość, a także wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu podczas spłukiwania.

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!