Dobrze jest mieć zieloną roślinę w każdym pomieszczeniu, przy czym wcale nie trzeba kupować każdej z nich – wystarczy bowiem jeden liść, by rozmnożyć roślinę.
Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszy się oset – niby niepozorny, ale mający korzystny wpływ na pomieszczenia, w których się znajduje.
Owymi korzyściami są między innymi odświeżanie powietrza, dobrze oddziałuje na drogi oddechowe człowieka, jak też odstrasza komary i muchy. Ma charakterystyczny, przenikliwy zapach, który pozwala się odprężyć, co ma działanie aromaterapeutyczne w przypadku osób zestresowanych i zmęczonych.
Jeden oset to możliwość rozmnożenia go w domowych warunkach. Wystarczy kilka sadzonek do ukorzenienia w wodzie i już można cieszyć się nowym okazem bez konieczności zakupu nowej rośliny. W ten sposób każde pomieszczenie może mieć swoją, a przy okazji można podarować sadzonki członkom rodziny czy znajomym.
Kubańskie oregano
Choć w Polsce znana jest jako oset, roślinę tę można spotkać również pod innymi nazwami: kubańskie oregano, uratowany czeski wierszyk, meksykański eukaliptus. Liście świeżej rośliny można potrzeć między palcami i wąchać, co wpłynie korzystnie na górne drogi oddechowe. Działa bowiem jak spray do nosa i pomaga w jego udrożnieniu.
W wielkim skrócie – oset wpływa pozytywnie na relaksację dróg oddechowych, uwalniając olejki eteryczne. Przez to człowiekowi lepiej się oddycha, stąd ważne jest, by tę roślinę umieścić w każdym pomieszczeniu. Po prostu wyjdzie to nam na zdrowie.
Odstrasza komary i muchy – naturalnie!
Roślina ma świetny wpływ na człowieka, któremu lepiej się oddycha, ale muchy i komary nie podzielają tej wdzięczności, gdyż nie znoszą jej zapachu. Roślina ta działa na nie odstraszająco, podobne działania na owady ma mięta. Dzięki temu przez cały rok można ustrzec się przed ich obecnością w domu czy mieszkaniu.
Co jeszcze? Herbata!
By przyrządzić z tej rośliny herbatę, wystarczy jedynie oderwać kilka liści, zalać je gorącą wodą i odstawić na chwilę do zaparzenia. Na jedną filiżankę wystarczy jeden liść. Tak przygotowany napar pomoże w zwalczaniu przeziębienia, jak i przy bólu gardła oraz kaszlu. Łagodzi także ból głowy. Spożywanie tego napoju sprawdza się również przy astmie, nadciśnieniu i problemach trawiennych.
To jednak początek właściwości tej rośliny.
Oset może pomóc także przy niewielkich obrażeniach skóry lub małych oparzeniach – wówczas jest podać infuzję i natrzeć dotknięty obszar. Jest pomocny przy siniakach, które szybciej się zagoją, jak i bliznach oraz leczeniu reumatyzmu.
Więcej mocy? Zrób syrop!
Oset nadaje się również do przygotowania leczniczego syropu.
Potrzebne składniki:
- co najmniej 50 większych listków ostu – im więcej, tym lepiej
- cukier z kaszy manny (w zależności od wielkości kubka i liczby listków od ok. 760 gramów do 1 kilograma)
- kwasek cytrynowy
- cytryna, limonka, pomarańcza – wedle uznania, do smaku
- zamykany szklany pojemnik
Przygotowanie
Liście ostu delikatnie opłukać w zimnej wodzie, pokroić na pół w celu uzyskania jak najwięcej soku. Cytrynę, limonkę lub pomarańczę dokładnie umyć, pokroić w plasterki. Naprzemiennie układać w pojemniku liście ostu, cukier, sok z cytryny i plasterki owocu, w ten sposób zapełnić cały.
Pojemnik zamknąć i wystawić za okno. W ciągu kilku tygodni cukier się rozpuści, można jednak delikatnie go zamieszać, a w razie potrzeby ponownie skompresować. Należy regularnie kontrolować, czy na powierzchni nie pojawia się pleśń. W momencie, kiedy cała zawartość będzie płynna, odcedzić przez gazę i dobrze wycisnąć.
Gotowy syrop przechowywać w lodówce. Nie podrażnia on żołądka, pomaga w stanach zapalnych gardła, oskrzeli oraz wszelkie dolegliwości okresu jesienno-zimowego. Wystarczą łyżeczkę trzy razy dziennie, by zobaczyć efekty takiej kuracji. Można go również dodawać do jogurtu czy płatków owsianych – ten sposób sprawdzi się w przypadku dzieci.
Ona jedna, a rzeczy niesamowite!
Odmiana Plectranthus purpuratus (komarzyca) to roślina, która sprawdza się przy nieżycie nosa. Wystarczy zrobić z niej herbatę, by mieć domowy środek na walkę z przeziębieniem. Kilka liści wystarczy zalać wodą i odstawić do zaparzenia.
Poza przeziębieniem napar z komarzycy pomoże przy kaszlu i bólu gardła. Sprawdza się także przy innych dolegliwościach: infekcjach skóry, drobnych oparzeniach, łagodzi objawy reumatyzmu, działa korzystnie na serce.