Oszczędzaj czas w ogrodzie: Piecz dwa pieczenie jednocześnie, posadź kukurydzę z ogórkami.

Kukurydza i ogórki: Gdy posadzisz kukurydzę na goździkach z ogórkami, wzrośnie plon ogórków i będą one dłużej owocować. Dzięki temu, na jednym kawałku ogrodu, zboże i ogórki rosną razem, co jest wydajne.

Bazylia i pomidory: Posadzenie bazylii obok pomidorów poprawia ich smak. Takie połączenie sprawdza się zarówno w ogrodzie, jak i w sałatce.

Sadzenie czosnku: Przed posadzeniem czosnku, należy podzielić główkę na pojedyncze ząbki. Sadzimy go z opuszczonym korzeniem, by nie stracił zdolności kiełkowania.

Marchew i cebula: Posadzenie marchwi i cebuli razem chroni je przed szkodnikami. Sadzimy je naprzemiennie, po jednym bochenku każdej rośliny.

Jabłka i wiśnie: Należy sadzić jabłka i wiśnie jak najdalej od siebie, gdyż ich korzenie negatywnie na siebie wpływają.

Ochrona ziemniaków przed stonkami: Rano, gdy jest rosa, lub po deszczu, posypujemy ziemniaki popiołem, co chroni je przed stonkami.

Nagietek, pomidor i kapusta: Motyle nie tolerują zapachu nagietka lub liści pomidora, co chroni kapustę, gdy te rośliny są posadzone między siatkami kapusty.

Groch: Aby uchronić wysiany groch przed ptakami, należy namoczyć go wcześniej w roztworze czosnku.

Gąsienice na kapuście: Pozbycie się gąsienic z kapusty wymaga posypania dolnych liści i ziemi wokół rośliny zmielonymi igłami sosnowymi i świerkowymi.

Podlewanie ziemniaków: Ziemniaków nie należy podlewać przed kwitnieniem, nawet w suche lato, by energia rośliny skupiła się na liściach. Po kwitnieniu jest idealny czas na podlewanie, co przyspiesza wzrost bulw.

Odwar ze świeżej pokrzywy: Świetny nawóz uzyskuje się z pokrzywy. 1/2 wiadra posiekanej pokrzywy zostawia się na tydzień, a następnie rozcieńcza roztwór wodą w stosunku 1:10.

Agrest: Do ochrony agrestu używamy roztworu popiołu (1 kg przesianego popiołu zmieszanego z 10 litrami ciepłej wody, odstawionego na 7 dni), odcedzonego i wymieszanego z mydłem, spryskując nim krzewy 3 razy dziennie.

Rzodkiewki: Nasiona rzodkiewek przed sadzeniem moczymy przez 5-6 godzin w stężonym roztworze soli kuchennej, by zapobiec zarażeniu szkodnikami.

Siew rzodkiewki: Siew rzodkiewki należy przeprowadzić jak najszybciej po stopnieniu śniegu, co zwiększa jej odporność na szkodniki.

Podlewanie: Rośliny z małymi korzeniami i dużymi liśćmi, jak czerwona rzodkiew, sałata, ogórki, kapusta, cukinia, potrzebują najwięcej wody.

Mniszek lekarski: Odwar z łodyg i korzeni mniszka lekarskiego skutecznie zwalcza mszyce, gąsienice i chrząszcze na liściach. Roztwór przygotowuje się z mniszka i wody w stosunku 1:10, zaparza przez 2 dni i spryskuje nim porażone rośliny.

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!