Zastosuj tę prostą radę: Kilka kwiatów lawendy do octu i żegnaj problemy.

Posiadanie kwitnącej lawendy w ogrodzie lub suszonych kwiatów w domu to fantastyczny sposób na ich użycie.

Zalanie ich zwykłym octem i zostawienie na trzy tygodnie pozwoli ci uzyskać niezastąpionego pomocnika w domowych obowiązkach. Trudno mi sobie wyobrazić życie bez lawendowego octu, szczególnie w sezonie letnim. Jest to szczególnie polecane dla matek z małymi dziećmi oraz osób posiadających zwierzęta domowe, jako niedrogie i naturalne rozwiązanie.

Przepis wymaga:

  • Szklanka lub butelka
  • Ocet
  • Kwiaty lawendy

Aby przygotować, należy włożyć posiekane kwiaty lawendy do czystej butelki, najlepiej zbierane w słoneczne południe, zalać octem i pozostawić w temperaturze pokojowej na około 3 tygodnie. Potem przecedzić przez ściereczkę, dodać 2-3 świeże kwiaty do octu i wstrząsać regularnie podczas zaparzania. Świeża lawenda jest preferowana, chociaż można użyć też suszonej.

Dodanie 1/4 szklanki tego octu do dozownika płynu do płukania sprawia, że pranie staje się miękkie, czyste i pozbawione bakterii. Aby wzmocnić zapach, można dodać kilka kropli olejku eterycznego. Ocet lawendowy jest idealny nie tylko do kolorowych ubrań, ale również do ręczników frotte, odświeża szafy i odstrasza mole.

W sytuacji, gdy brakuje czasu na prasowanie lub trzeba szybko pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, wystarczy spryskać ubrania octem i wysuszyć je na świeżym powietrzu. Działa również jako repelent na pchły i kleszcze dla psów, mieszając go z wodą i opcjonalnie dodając olejek eukaliptusowy lub miętowy.

Do pielęgnacji włosów, ocet lawendowy mieszany z wodą pomaga w uzyskaniu lśniących, mniej łamliwych włosów, a także w walce z wszami. Używanie go do mycia okien z dodatkiem skrobi kukurydzianej zapewnia czystość i ochronę przed owadami.

Dodanie lawendowego octu do kąpieli z solą Epsom oferuje relaks i ulgę dla problematycznej skóry. Jako środek odstraszający komary, jest bezpieczny nawet dla niemowląt, stosowany na ubranka i wózek. Można go również wykorzystać do sałatek dla lepszego smaku.

Stosowanie octu lawendowego w sprzątaniu domu, zwłaszcza w łazience i na podłogach, odświeża powietrze i odstrasza niechciane gryzonie i insekty, wszystko to za niewielkie pieniądze, co sprawia, że jest to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie.

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!