Zastosowanie mleka w uprawie ogórków pozwala na zmniejszenie ilości pleśni, chorób oraz zwiększenie plonów aż pięciokrotnie.

Niewielu ludzi wie, jak można skutecznie wykorzystać zwykłe mleko w ogrodzie.

Szczególnie hodowcy ogórków powinni wiedzieć o tej poradzie! Przede wszystkim, należy wspomnieć o ważnych składnikach odżywczych i pierwiastkach śladowych, które mleko wnosi do ogórków, nasycając je wapniem, potasem i magnezem.

Najważniejsze jest to, że mleko jest całkowicie bezpieczne dla roślin i ludzi. W procesie zawiązywania owoców ogórki potrzebują szczególnie dużo azotu, który można bezpiecznie dostarczyć, zwłaszcza w postaci nawozu mlecznego.

Można również użyć mleka do normalizacji pH gleby i stymulowania mikroflory odżywczej. Aby przygotować nawóz, należy rozpuścić litr kwaśnego mleka, kefiru lub serwatki w 10 litrach wody. Dodaj 3 krople jodu do mieszanki. Użyj 1 litra mieszanki na 1 krzak.

Rezultaty będą widoczne w krótkim czasie. Ważne jest, aby używać naturalnego mleka. Pasteryzacja lub sterylizacja nie dają tak dobrych rezultatów.

Jak jeszcze wykorzystać mleko w ogrodzie?

Mieszanki z produktów sfermentowanych z kwaśnego mleka mają korzystny wpływ na rozwój owoców. Zaleca się, aby połączyć je z humusem, obornikiem i popiołem drzewnym, co pozwala na stworzenie lekko kwaśnego środowiska, sprzyjającego wzrostowi i rozwojowi owoców.

Jeśli zastosujesz mieszaninę mleka i wody w spryskiwaczu do roślin, to z łatwością pozbyć się szkodliwych owadów takich jak mszyce i roztocza. Dzięki mleku można poprawić jakość gleby.

Posypanie ziemi wokół roślin mlekiem poprawi jakość gleby, dzięki zawartym w nim witaminom i minerałom, które zostaną wchłonięte. Oprócz mleka w proszku, można również użyć mleka rozcieńczonego wodą.

Mleko może chronić pomidory.

Spray przygotowany z mleka i wody może pomóc w ochronie pomidorów przed chorobami grzybowymi i innymi patogenami. Aby go przygotować, należy wymieszać jedną część mleka z dziewięcioma częściami wody. Spray należy spryskiwać na rośliny raz w miesiącu, co zapobiegnie chorobom i pozwoli na zdrowy rozwój roślin.

Mleko może też odstraszać niektóre szkodniki

Niektóre chrząszcze, które mogą uszkodzić rośliny, można odstraszyć mieszaniną wody i mleka.

Mleko z dodatkiem melasy

Mieszanka mleka i melasy może zapewnić jeszcze lepsze wyniki w ochronie roślin. Roztwór ten jest bogaty w węglowodany, co pomaga uczynić rośliny silniejszymi i bardziej odpornymi. Jeśli uważasz, że zapach tego roztworu jest nieprzyjemny, możesz rozcieńczyć go wodą.

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!