Menopauza
Biologicznie rzecz biorąc menopauza oznacza kres możliwości rozrodczych.
Następujący stopniowy spadek stężenia estrogenów i progesteronu powoduje ogromne zmiany w organizmie kobiety. Pierwsze objawy przekwitania pojawiają się nawet 10 lat przed menopauzą a więc momentem wystąpienia ostatniej miesiączki. Tak naprawdę to najtrudniejszy dla kobiet jest okres premenopauzy
Premenopauza
Przebieg premenopauzy jest bardzo indywidualny. Niektóre kobiety zmagają się w tym czasie z licznymi problemami. Inne praktycznie nie zauważają, że przekwitanie już się u nich zaczęło.
Doświadczenia pacjentek są bardzo zróżnicowane. Nasilenie i kolejność objawów są w każdym przypadku inne. Czas, w którym kobieta wchodzi w menopauzę jest uwarunkowany genetycznie.
Znaczenie ma tu wiek wystąpienia pierwszej miesiączki, rasa, towarzyszące choroby czy przebyte ciąże. Coraz częściej podkreśla się też rolę czynników środowiskowych związanych ze stylem życia i statusem społecznym.
Niezależnie jednak od czasu i przebiegu okresu premenopauzalnego jedno jest wspólne. Towarzyszące objawy dotykają zarówno zdrowia fizycznego jak i psychiki.
Najczęściej pierwszy symptom przekwitania to rozregulowanie cyklu i zaburzenia miesiączkowania. To wstęp do menopauzy. Statystycznie zaczyna się około 40-45 roku życia. Potem pojawiają się kolejne, powiązane ze sobą dolegliwości.
Typowe objawy menopauzy
Do typowych objawów należą:
- zaburzenia miesiączkowania
- uderzenia gorąca
- zlewne poty
- rozdrażnienie, huśtawka nastrojów
- problemy z utrzymaniem wagi.
Przebieg menopauzy
Kobiety z reguły ciężko przechodzą okres premenopauzy. Chociaż należy podkreślić, że nie wszystkie. Burza hormonalna i spadek stężenia hormonów powodują liczne dokuczliwe objawy, które wpływają na zdrowie i zachowania pacjentek. To samonapędzający się mechanizm. Błędne koło, z którego trudno wyjść.
Wahania temperatury – słynne już uderzenia gorąca – pojawiają się bez przyczyny, szczególnie wieczorem.
To rozdrażnia i powoduje bezsenność. W trakcie nocy następują zlewne poty. Pacjentki budzą się zupełnie mokre, jakby wyszły spod prysznica. Rano są chronicznie niewyspane i zmęczone. Ciągłe uczucie zmęczenia, mało specyficzny symptom menopauzy, towarzyszy prawie 90 procentom kobiet.
Powoduje drażliwość i wahania nastroju. Z kolei zaburzenia gospodarki hormonalnej powodują spadek metabolizmu. Kobiety tyją „bez przyczyny”. Nic nie jedzą a tyją. To wywołuje nerwowość i bezsenność. I tak w kółko.
Kobieta przechodząca ten trudny czas powinna znaleźć zrozumienie u bliskich.
Nie może być sama ze swoim problemem. Otoczenie powinno ją wspierać i brać pod uwagę zmiany jakie zachodzą w organizmie kobiety. Warto zwrócić się o pomoc do lekarza, który wyjaśni jak sobie z tym wszystkim radzić.