Leczy zarówno nerki jak i płuca dodatkowo oczyszczając krew. Prosta w hodowli zarówno w doniczce jak i kwietniku.

Lubczyk, bo o tym zielu mowa, to roślina wieloletnia, która daje obfite plony. Jest to możliwe dzięki temu, że nie ma naturalnych wrogów.

Nasza czytelniczka Katarzyna doradza nam jak uprawiać tę roślinę, podając następujące wskazówki:

Nasiona najlepiej kupować od sprawdzonych producentów nasion. Najpierw leży umieścić je w naczyniu z wodą na dwie do trzech godzin, a następnie wysiać w doniczce lub ogródku, używając gleby kwiatowej zmieszanej z glebą ogrodową. Lubczyk jest rośliną, która wymaga gleby lekko zagęszczonej, o łatwym odpływie wody.

Do jego uprawy nie nadaje się gleba wapienna czy gliniasta. Czas wysiewu nasion odgrywa także kluczową rolę. Najlepiej zrobić to wiosną lub jesienią – końcem października do połowy listopada. Po pojawieniu się pędów lubczyku w ogrodzie należy zabezpieczać je na noc folią lub inną osłoną aż do końca kwietnia, ze względu na to, że młode rośliny są bardzo wrażliwe.

Gdy są już starsze, charakteryzują się dużą odpornością na choroby i szkodniki. Przy wyborze miejsca wysiewu warto kierować się nasłonecznieniem terenu. Najlepsze dla tej rośliny jest miejsce, w którym jest światło słoneczne poranne oraz pośrednie.

Jakie są jego właściwości lecznicze?

Lubczyk jest zielem łatwym w uprawie, które ma niewielkie wymagania, do tego jest odporny. Sekretna przyprawa babci używana od pokoleń, która zachwyca niepowtarzalnym aromatem i ma szerokie zastosowanie nie tylko jako przyprawa, lecz także jako ziele lecznicze. Jego smak jest słodki, by po chwili zmienić się w gorzkawy. Ma właściwości moczopędne, co wykorzystuje się w bolesnych stanach zapalnych dróg moczowych.

Lubczyk przyspiesza metabolizm.

Ponadto wzmaga wydzielanie enzymów, co wykorzystuje się w problemach trawiennych czy wzdęciach. Ma on także działanie przeciwzapalne, przez co zapobiega chorobom stawów. Stosuje się go także jako wspomaganie w leczeniu przerostu prostaty. Jego zapach pomaga się odprężyć, przez co można go używać w stanach zwiększonego napięcia nerwowego.

Wpływ lubczyku na układ oddechowy

Olejki eteryczne znajdujące się w tym zielu już po 4 dniach stosowania mają wpływ na złagodzenie podrażnienia płuc i poprawę ich funkcjonowania. Medycyna ludowa wykorzystywała także jego zdolność do zmniejszenia zawartości śluzu w drogach oddechowych i ułatwianie oddychania.

Łagodzenie objawów alergii

Kwercetyna znajdująca się w tej roślinie jest substancją, która w naturalny sposób zmniejsza objawy alergii wywołane nadmierną reakcją organizmu na konkretne alergeny oraz podrażnienie nią wywołane. Mechanizm działania tej substancji polega na hamowaniu uwalniania histaminy.

10 właściwości zdrowotnych lubczyku pozytywnie działających na organizm:

  • korzystny wpływ na układ naczyniowy – zapobieganie chorobom układu krążenia
  • działanie moczopędne
  • pomocnicze działanie w czasie infekcji np. grypy
  • działanie oczyszczające drogi oddechowe z nadmiaru śluzu, co ułatwia swobodne oddychanie
  • powodowanie utraty nadmiaru wody z organizmu
  • działanie żółciopędne – zapobieganie chorobom dróg żółciowych (w tym pęcherzyka żółciowego)
  • wspomaganie układu trawiennego
  • przyspieszanie metabolizmu, co pomaga w utracie zbędnych kilogramów
  • likwidowanie wzdęć
  • korzystne działanie na stawy

Które części lubczyku nadają się do spożycia?

Można używać wszystkich części rośliny. Korzenie po wysuszeniu i zmieleniu nadają się jako przyprawa do różnych dań, z kolei liście i łodygi są świetnym dodatkiem do sałatek, bulionów oraz sosów. Aromat młodych liści przypomina zapachem seler.

Leczniczy napar z lubczyku

Liście lubczyku można użyć do wykonania leczniczej herbaty liguryjskiej. Do jej przygotowania należy użyć łyżeczki posiekanych liści, które zaparza się przez 10 minut w 250 ml wrzątku. Ma ona zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych dróg moczowych oraz odtruwająco na organizm w przypadku nadmiernego spożycia alkoholu lub nikotyny.

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!