Lepszy sen – śpij na lewej stronie. To ważne.

Coraz częściej mówi się o tym, że sen na lewej stronie ma właściwości zdrowotne. Zwolennicy tej metody wskazują na wiele zdrowotnych korzyści, które płyną z tej niecodziennej praktyki.

Wśród zalet wymieniane zostały: odciążenie kręgosłupa i ułatwienie trawienia. Jak to możliwe, że taka mała zmiana, może przynieść tyle korzyści? Przekonajmy się, jak spać prawidłowo. Większość osób nie zastanawia się, czy pozycja w której śpią ma jakiekolwiek znaczenie. Każdy śpi tak, jak jest mu wygodnie.

Jednak istnieje możliwość zapanowania nad ciałem podczas snu i tym samym, poprawienia ogólnego stanu swojego zdrowia. Wbrew pozorom, sen jest bardzo istotny i potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzięki niemu jesteśmy wypoczęci i mniej zestresowani. Jednak o to, by czerpać z niego jak najwięcej, musimy zadbać sami.

Sen na lewym boku – czy pozycja ma znaczenie?

Okazuje się, że tak. Dzięki spaniu na lewej stronie odciążamy serce, które musi ciężej pracować i mocniej pompować krew, kiedy śpimy na prawym boku. Śpiąc na lewej stronie wspomagamy również układ limfatyczny – po lewej stronie ciała znajduje się bowiem jego główna część, odpowiedzialna za przepływ limfy. Kiedy zmieniamy pozycję na prawostronną, limfa nie może swobodnie płynąć.

Za spanie na lewym boku wdzięczny będzie również układ trawienny. Unikniemy zgagi, ponieważ kwas żołądkowy nie przedostanie się do przełyku, a dodatkowo usprawnimy układ trawienny – treść pokarmowa lepiej przesuwa się z jelita cienkiego, do jelita grubego.

Za sprawą grawitacji, podczas leżenia na lewym boku, wspomożemy śledzionę. Drzemka po jedzeniu? Jedynie na lewej stronie. Wspomożemy tym samym przemianę materii, unikniemy zgagi i bardziej wypoczniemy.

Najmniej korzystna dla zdrowia okazała się pozycja na brzuchu. Obciążamy w niej szyję i dolną część kręgosłupa. Szyja skręca się nienaturalnie ku górze, co może powodować długotrwałe napięcie mięśni, dyskomfort i ból. Podczas snu na brzuchu uciskane są wszystkie narządy wewnętrzne. Spanie na plecach, również nie jest najlepszym pomysłem. Jeżeli chcemy odpocząć i pomóc organizmowi w walce o nasze zdrowie – śpijmy na lewej stronie.

Jeżeli chcemy zapewnić sobie 100% skuteczny sen i jeszcze lepiej wspomóc nasze ciało – pomiędzy nogi należy włożyć poduszkę. Zablokuje to ruch bioder przed obrotami i zmniejszy nacisk.

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!