Przepis na przepyszne kluski z ziemniaków. Zakochasz się w nich od pierwszego spróbowania

Jeżeli jesteście fanami ziemniaków, musicie wypróbować ten przepis na szare kluski ziemniaczane.

Idealnie smakują w połączeniu z kiszoną kapustą !

Do zrobienia potrzebujesz:

  • 2 kg ziemniaków
  • 1 jajko
  • 2-3 szklanki mąki pszennej
  • 1 cebula + 2-3 plastry wędzonego boczku lub słoniny do omaszczenia klusek
  • 3/4 kg kiszonej kapusty
  • 2-3 plastry wędzonego boczku lub słoniny
  • 1 liść laurowy
  • kilka ziarenek ziela angielskiego lub 1/3 łyżeczki mielonego ziela angielskiego
  • ok. 200 ml wody do duszenia kapusty

Ziemniaki obieram, płuczę w zimnej wodzie i rozdrabniam jak na placki ziemniaczane. Ziemniaczaną pulpę przekładam na ułożony na talerzu cedzak tak, by je odsączyć i jednocześnie złapać sok. Na dnie tego ziemniaczanego soku zbierze się naturalna skrobia.

W czasie, gdy ziemniaki odciekają, szykuję kapustę.

Najpierw sprawdzam jej smak –jeśli jest za kwaśna, płuczę w zimnej wodzie i dokładnie odciskam.
następnie kapustę z grubsza siekam tak, by skrócić kapuściane nitki, dzięki czemu będzie przyjaźniejsza do jedzenia.

W garnku, w którym będę dusić kapustę wytapiam boczek, podsmażając na średnim ogniu, aż wytopi się tłuszcz, a boczek zrumieni. Wtedy dodaję kapustę, liść laurowy oraz ziele angielskie, mieszam, podlewam wodą, przykrywam i duszę pod przykryciem na małym ogniu do pożądanej miękkości. Co jakiś czas całość mieszam i w razie potrzeby uzupełniam wodę. Zachowując tę kolejność działań, kapusta powinna być gotowa równo z kluskami;) Kiedy jest miękka, jest gotowa –nie zaciągam ani mąką, ani zasmażką, najlepsza jest taka z wody, a mąki wystarczająco jest już w kluskach.

Kapusta się dusi, a ja wracam do klusek.

Zagotowuję wodę w dużym garnku (lub w dwóch garnkach, jeśli chcę gotować szybciej). Odsączone ziemniaki przekładam do miski, ostrożnie zlewam sok z ziemniaków do osobnego naczynia i z dna talerza zdejmuję skrobię, która następnie przekładam do ziemniaków. Wbijam jajko, dodaję mąkę i całość mieszam, uzupełniając w razie potrzeby sokiem z ziemniaków. Finalne ciasto ma mieć luźną, gęsto-płynną konsystencję, coś jak gęsta śmietana.

Uwagi:

  • mąkę dodaję stopniowo najpierw 2 szklanki, później reszta i uzupełniam ziemniaczanym sokiem. Dokładne ilości trudno jest określić, bo zależą od tego, jakie bierzemy ziemniaki, zatem finalną wykładnią jest opisana przed chwilą konsystencja ciasta, którą można podejrzeć także na Gotuj.Skutecznie.Tv w filmiku dołączonym do przepisu.
  • ciasta, wzorem babci, najczęściej nie solę, tylko gotuję w osolonym wrzątku, a kluski solę dopiero na talerzu, ale można od razu posolić ciasto, jeśli tak wolicie.

Solę wodę w garnku i czekam, aż się mocno zagotuje. Formuję kluski i wkładam do osolonego wrzątku– nabieram łyżeczką niewielką porcję ciasta i wkładam szybko do wrzątku (każdorazowo zamaczam łyżeczkę w gorącej wodzie, wtedy kluska łatwo się zsuwa) l

Do garnka wkładam na raz tylko tyle klusek, by jedną warstwą przykryły dno. Gotuję 3-5 minut od zagotowania wody, wtedy wyjmuję jedną kluskę, sprawdzam czy jest dobrze ugotowana. Ugotowane wyjmuję na cedzak i zostawiam do odcieknięcia, a do garnka wkładam kolejną porcję klusek. Można gotować na 2 garnki, wtedy całość idzie zdecydowanie szybciej 🙂

W międzyczasie (np. w trakcie gotowanie klusek) obieram cebulę i kroję ją w kostkę. Kilka plastrów boczku lub słoniny kroję w cienkie paski lub w kostkę. Wytapiam na patelni, dodaję cebulę i smażę, aż się zeszkli. Tą cebulką polewam ugotowane kluski lub wkładam je na patelnię i chwilę podsmażam z cebulą. Podaję na gorąco, z podsmażoną cebulką i boczkiem oraz z porcją kiszonej kapusty.

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!