Uwielbiam kluski śląskie przygotowane z tego przepisu. Miękkie i puszyste. Smakują wyśmienicie

Kluski śląskie to potrawa szeroko w Polsce znana. Danie to cechuje unikalny smak. Kluski są napęczniałe i miękkie, a w ich prozaiczności tkwi cała moc. Wokół tej potrawy roi się od nieprawdziwych informacji.

Jedną z nich jest przeświadczenie, jakoby kluski śląskie pochodziły z Niemiec. Wcale tak nie jest, ponieważ to typowo polskie danie, powstałe, jak sama nazwa wskazuje – na Śląsku. Niektóre źródła mówią, że po raz pierwszy pojawiły się one w 1241 roku w Raciborzu.

Według listy produktów tradycyjnych publikowanej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi tę potrawę uznaje się za tradycyjną w województwie opolskim oraz województwie śląskim.

Dlaczego kluski śląskie posiadają niewielkie zagłębienie na środku? 

 Otóż jest ono po to, aby sos mógł zostać na klusce i po niej nie spływać. Istnieją także jeszcze dwa inne powody, dla których robi się wspomnianą wcześniej dziurkę. Pierwszym z nich jest przekonanie, że tak podane danie z sosem ma wygląd bardziej przyciągający wzrok, a drugim jest przeświadczenie, iż dzięki temu wydrążeniu kluski gotują się bardziej równomiernie.

Jak sporządzić perfekcyjne kluski śląskie?

Do wykonania tego zadania potrzebujemy:

  • mąkę ziemniaczaną
  • ziemniaki
  • jajko
  • sól

W pierwszej kolejności należy obrać i ugotować ziemniaki. Następnie należy je dokładnie utłuc. Tak przygotowane kartofle należy przełożyć na blat kuchenny i zacząć formować kulę. Dzielimy ją na cztery mniej więcej równe części, wydzielamy ćwiartkę, którą zabieramy, a w jej miejsce wsypujemy mąkę ziemniaczaną.

Mieszamy wszystko razem, aby uformować ciasto. Kolejnym krokiem jest dodanie do powstałej masy zabranej poprzednio ćwiartki ziemniaków, wbicie jajka i dosypanie soli. Ponownie łączymy ze sobą każdy produkt. Z tak przygotowanej mieszanki robimy kulki około 4 lub 5 centymetrowe.

Na środku każdej z nich formujemy zagłębienie. Po skończonym procesie formowania kształtu, kluski należy wrzucić do gotującej się, ówcześnie posolonej, wody. Podczas gotowania zaleca się mieszanie wody, aby zapobiec przyklejeniu się potrawy do garnka.

Po wypłynięciu klusek na wierzch, gotujemy je jeszcze przez 2 minuty. Po tym czasie mamy gotowe danie, które można podać na wiele różnych sposobów.

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!