Nie ignoruj tych symptomów – mogą oznaczać udar. Dowiedz się, jak możesz pomóc sobie i innym.

Udar charakteryzuje się zespołem objawów klinicznych, które pojawiają się, gdy funkcje mózgu są zaburzone. Jest to stan, który może zagrażać życiu.

Statystycznie, w Polsce udar dotyka kogoś co osiem minut. Rocznie, około 70 tysięcy Polaków doświadcza udaru, z czego 30 tysięcy umiera. W większości pozostałych przypadków, udar prowadzi do trwałej niepełnosprawności.

Udar może w jednej chwili odebrać komuś możliwość samodzielnego życia, uszkodzić zmysły, uniemożliwić porozumiewanie się, a nawet prowadzić do śmierci. Ważne jest, aby wiedzieć, co o nim powinniśmy wiedzieć i jak możemy przygotować się, by pomóc sobie i innym.

Każde 8 minut ktoś doświadcza skutków udaru. Jego objawy zależą od lokalizacji uszkodzenia mózgu. Wyróżniamy udar krwotoczny, spowodowany wylewem krwi do mózgu, i niedokrwienny, wynikający z zatrzymania dopływu krwi do mózgu. Zdecydowana większość udarów, od 72% do 85%, to udary niedokrwienne.

Do czynników ryzyka udaru należą między innymi: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, otyłość. Życie człowieka często zależy od szybkiego rozpoznania objawów i odpowiedniego działania. Jakie sygnały powinny nas zaniepokoić?

Objawy udaru, które powinny nas zaniepokoić, obejmują:

  • niedowidzenie, czyli zaburzenia widzenia w określonym zakresie pola,
  • problemy z mówieniem, bełkot,
  • majaczenie, omamy,
  • zawroty głowy i zaburzenia świadomości,
  • opadanie jednego kącika ust i jednostronne wykrzywienie twarzy,
  • drętwienie jednej strony ciała lub nagłe zaburzenia czucia,
  • apraksję, czyli zaburzenia koordynacji i chwiejny krok,
  • niemożność poruszania kończynami jednej strony ciała.

Jak należy zareagować?

Poproś daną osobę, aby się uśmiechnęła. Opadnięcie jednego kącika ust może świadczyć o udarze. Zleć jej, by podniosła obie ręce, aby sprawdzić, czy niedowład dotknął jednej strony ciała. Poproś, by powtórzyła proste zdanie, na przykład „Wczoraj padał deszcz”. Jeśli mówi niewyraźnie lub w ogóle nie jest w stanie tego zrobić, natychmiast wezwij pogotowie.

Pamiętaj, każda sekunda się liczy! Komórki mózgowe zaczynają obumierać już cztery minuty po udarze. Zachowaj spokój i jak najszybciej zadzwoń pod numer 112. Podaj dokładne miejsce zdarzenia i pozostań na linii.

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!