Poznaj dwa najlepsze sposoby na oczyszczenie palników gazowych, bez szkodliwych chemikaliów.

Sposób na czyste palniki kuchenne

Codzienne wykorzystanie kuchenki w celu gotowania sprawia, że osadzają się na niej trudne do usunięcia zanieczyszczenia, a także pozostają resztki jedzenia, które wielokrotnie są dodatkowo przypalone . Systematyczne czyszczenie pozwala na pozbycie się tego kłopotu.

Istnieją dwa proste sposoby na utrzymanie palników w czystości, bez wykorzystania toksycznych związków chemicznych. Jest to istotne dla prawidłowego działania palników. Usuwanie mocno przywartych resztek jedzenia czy brudu wydaje się trudne, jednak w rzeczywistości jest to proste do wykonania.

Wykorzystanie kostki mydła marsylskiego

Potrzebne do przygotowania składniki:

 • mydło marseilles (kostka)
 • pędzel, posiadający delikatne włosie
 • woda (2 litry)
 • ocet

Przepis:

Mydło marseilles posiada doskonałe właściwości czyszczące, dzięki czemu bez problemu usuwania trudne zabrudzenia z gazówki. Poniżej przedstawiona mieszanka pozwoli na usunięcie z łatwością wszelkich uporczywych plam w kuchni.

Mydło należy zetrzeć na płatki, a następnie włożyć do garnka z wodą i zagotować do czasu uzyskania mieszanki o jednolitej konsystencji. Po osiągnięciu maksymalnego rozpuszczenia, można przelać roztwór do czystej miski, a następnie dodać do niego ocet i wymieszać całość.

Kolejnym krokiem jest po prostu zanurzenie palników w owym roztworze i pozostawienie tak przygotowanego stanowisko przez pół godziny. Po upływie wyznaczonego czasu przy pomocy szczoteczki można usunąć zabrudzenia, które pozostały, bowiem większość z nich rozpuści się znacznie wcześniej.

Całość należy pozostawić przez dodatkowe 5 minut, a następnie usunąć miksturę, opłukać palniki z pomocą czystej wody i osuszyć.  Zalecane jest powtarzane czynności raz w tygodniu.

Wykorzystanie octu z sodą oczyszczoną

Doskonałym sposobem na usunięcie trudnych zabrudzeń jest połączenie octu i sody oczyszczonej, która pozostawi kuchenkę gazową w nieskazitelnej czystości.

Potrzebne składniki:

 • woda (2 litry)
 • ocet
 • soda oczyszczona (1 łyżka)

Sposób przygotowania:

Do przygotowanego wcześniej garnka należy dodać wodę, sodę oczyszczoną oraz ocet. Przygotowanym roztworem pokryć palniki kuchenki gazowej i pozostawić przez 2 godziny lub całą noc. Podobnie jak w pierwszym sposobie użyć do oczyszczenia szczoteczki lub gąbki – przetrzeć po upływie wyznaczonego czasu, a potem całość wypłukać i wysuszyć.

Wykorzystanie proszku do pieczenia do czyszczenia całej kuchenki gazowej

 • 1 saszetka proszku do pieczenia
 • płyn do mycia naczyń
 • gorąca woda (2 litry)
 • ocet

Sposób przygotowania:

Wykorzystanie proszku do pieczenia lub opcjonalnie sody oczyszczonej, jak w drugim przykładzie, może posłużyć do wyczyszczenia całej kuchenki. Należy wymieszać sodę/proszek z gorącą wodę, a potem przy użyciu szmatki bądź gąbki przystąpić do czyszczenia. Dodatek octu może usunąć tłuste lub przypalone plamy.

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!