Kurkuma – magiczne działanie jednego składnika. Wskazówki.

Kurkuma jest znana na całym świecie ze swojego korzystnego wpływu na zdrowie i dodawania wspaniałego smaku do każdego dania.

Warto poznać korzyści zdrowotne płynące z zastosowania tej cudownej przyprawy i sposobów na jej wykorzystanie. Znane są przede wszystkim właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, ale warto pamiętać, że ma ona również pozytywny wpływ na wątrobę, płuca i mózg, co wciąż jest mało znane dla większości ludzi.

Profilaktyka raka oraz zdrowa wątroba

Przez wieki ta zdrowotna przyprawa była stosowana do leczenia chorób wątroby, ze względu na jej silne właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. W ciągu ostatnich 20 lat naukowcy zaczęli szczegółowo badać wpływ kurkumy na zapobieganie i leczenie chorób wątroby.

Odkryli, że kurkumina, aktywny składnik kurkumy, zmniejsza uszkodzenia wątroby spowodowane przez marskość, żelazo, alkohol lub toksyny. Kurkumina również redukuje ryzyko raka wątroby poprzez eliminację wielu czynników rakotwórczych.

Zdrowy umysł dzięki kurkumie

Naukowcy odkryli, że kurkuma ma pozytywny wpływ na nasz mózg. Według ostatnich badań, aktywny składnik kurkuminy pomaga w zatrzymaniu gromadzenia się złogów beta-amyloidowych, które są główną przyczyną choroby Alzheimera. Kurkumina działa przeciwzapalnie i naprawia uszkodzenia mózgu związane ze stanami zapalnymi i utleniającymi czynnikami. Inne badania wykazały, że kurkuma może pomóc w łagodzeniu lęku i depresji.

Przepis na wodę z kurkumy

Składniki potrzebne do przygotowania wody z kurkumy to:

  • szczypta czarnego pieprzu
  • 1/2 łyżeczki kurkumy
  • 1 szklanka (250 ml) wody

Przygotowanie

Aby przygotować wodę z kurkumy, należy najpierw zagotować wodę w garnku, a następnie dodać kurkumę oraz czarny pieprz (aby zwiększyć wchłanianie kurkuminy w jelicie). Gotować na małym ogniu przez 5-10 minut, a po ugotowaniu odstawić na kilka minut do ostygnięcia. Gotową wodę z kurkumy można po prostu wypić.

Regularne picie wody z kurkumą przyczyni się do poprawy zdrowia całego ciała. Nie tylko wątroba i mózg będą w lepszej kondycji, ale również bóle głowy, migreny, stany zapalne i choroby stawów mogą ulec zmniejszeniu.

Dodatkowo, korzystnie wpłynie na trawienie, poprawi stan płuc, zwiększy apetyt oraz dostarczy energii, abyś czuł się pełen wigoru. Kurkuma ma mnóstwo zalet i korzyści, które niesamowicie skutecznie wpływają na nasze zdrowie, więc polecamy ją zażywać codziennie.

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!