Twoje kwiaty będą rosły jak szalone – Sprawdzone domowe nawozy do kwiatów.

Jeśli posiadasz w domu wiele roślin doniczkowych, to z pewnością wiesz, jak bardzo potrzebują one nawozu w okresie wzrostu.

Trzymane w wyjałowionej ziemi szybko marnieją, nieładnie bledną, a nawet więdną. Podpowiadamy jak wykorzystać resztki z naszych kuchni, by skutecznie zasilić rośliny doniczkowe w ekologicznym duchu zero waste!

Lekko słodka woda

Wiele kwiatów może skorzystać z dodatku glukozy w wodzie. Pamiętaj tylko, że wystarczy odrobina cukru zmieszanego z wodą. Jego nadmiar zwabi do doniczek muszki owocówki i inne groźne dla kwiatów szkodniki.

Woda z popiołem drzewnym

Popiół, który zostaje w Twoim kominku po spaleniu się drewna, z powodzeniem możesz wykorzystać nie tylko do posypywania zimą podjazdu przed domem. Łyżkę popiołu zalej gorącą woda i pozostaw pod przykryciem w ciemnym miejscu.

Od czasu do czasu zamieszaj, a po tygodniu możesz już gotowym nawozem podlewać rośliny na swoich parapetach. Używaj tego nawozu nie częściej niż raz na dwa tygodnie.

Olejek rycynowy

Świetnie sprawdza się do nawożenia roślin kwitnących. Wystarczy rozpuścić łyżeczkę olejku w litrze wody, mocno wstrząsnąć i roztworem podlewać kwiaty.

Skórki z granatu lub owoców cytrusowych

Skórki po owocach nadają się świetnie do kompostownika, ale zanim je tam wrzucisz, możesz skorzystać jeszcze z dostępnych w nich witamin i minerałów. Zalej je na noc wodą, a po odcedzeniu podlej nią swoje kwiatki, zarówno te zielone, jak i kwitnące.

Sok z aloesu

To bardzo dobry, delikatny nawóz na okres jesienno-  zimowy. Jedną łyżeczkę soku z aloesu wystarczy wymieszać z litrem wody i podlewać kwiaty.

Woda z aspiryną

Rozpuść tabletkę aspiryny bądź polopiryny w litrze wody demineralizowanej i przelej roztwór do butelki ze spryskiwaczem. Przed użyciem wstrząśnij i pryskaj rośliny, które zaczęły Ci blaknąć.

Witamina B12

Fiolkę lub tabletkę witaminy B12 rozpuść w litrze wody. Z takiego nawozu ucieszą się szczególnie sępolie, czyli popularne fiołki afrykańskie. Zasilaj je w ten sposób raz na miesiąc.

Mleko

Mleko świetnie zakwasza glebę. Sprawdzi się więc dla tych roślin, które lubią rosnąć w ziemi o kwasowym odczynie pH. Kiedy kończy Ci się mleko, uzupełnij karton lub butelkę do pełna przegotowaną, lub odstaną wodą. Podlewaj taką mieszanką paprocie i dieffenbachie. Szmatką namoczona w mleku możesz też przecierać liście np. fikusów sprężystych. Będą pięknie lśniły.

Nawóz ze skórek z bananów

To jeden z najpopularniejszych ostatnio nawozów. Szczególnie polecany do roślin o ozdobnych liściach i do tych kwitnących. Zawiera w sobie bardzo dużo łatwo przyswajalnego potasu. Jest także bogaty w wapń i magnez.

Skórki z bananów możesz bardzo drobno posiekać i włożyć do doniczek na głębokość kilku centymetrów, by zaczęły się tam rozkładać i uwalniać swoje dobroczynne składniki. Możesz też przygotować napar. Kilka minut gotuj skórki w wodzie, następnie wystudź i przecedź. Taką wodą podlewaj wszystkie swoje kwiaty.

Woda grzybowa 

Jeśli przygotowujesz zupę z suszonych grzybów albo farsz do świątecznych pierogów, to z pewnością pozostawiasz grzyby do namoczenia przynajmniej na całą noc.

Wykorzystaj więc wodę z takiego moczenia do podlewania kwiatów. Możesz ją po odsączeniu rozcieńczyć odstaną, czystą wodą w proporcji 1:1 i podlewać rośliny nie częściej niż co dwa tygodnie.

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!