Domowe nawozy do kwiatów – Od teraz moje kwiaty zachwycają wszystkich gości.

Domowe sposoby na piękne kwiaty

Kochasz kwiaty, ale nie umiesz sprawić, aby bujnie rozkwitły w twoim mieszkaniu? Każda roślina jest inna i wymaga odrębnego podejścia w różnych porach roku. Nie zawsze mamy jednak tyle czasu i sił, aby to zaobserwować.

Jednym ze sposobów na piękne rośliny w domu są nawozy. Przygotowanie takiego nawozu nie jest wcale skomplikowane, a odpowiednie składniki możemy znaleźć w każdym sklepie czy aptece. Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się jak stworzyć idealne warunki dla swoich kwiatów.

Dlaczego warto nawozić kwiaty?

Każdej roślinie przyda się od czasu do czasu trochę witamin, składników odżywczych oraz minerałów. Kiedy kwiat przez długi czas otrzymuje tylko wodę to i tak może zacząć więdnąć. Możemy jednak temu zapobiec używając tych sprawdzonych sposobów na nawozy.

Słodka woda

Większość znanych nam roślin bardzo lubi słodką wodę, a w szczególności kaktusy. Nie chodzi oczywiście o słodką wodę z jeziora czy rzeki. Zanim podlejemy kwiatki można rozpuścić w wodzie zwykły biały cukier.

Na 100 ml wody wsypujemy pół łyżeczki cukru, mieszamy i podlewamy tym nasze rośliny. Można także rozsypać trochę cukru na glebie przed podlaniem.

Olej rycynowy

Dobrym pomysłem na nawóz jest olejek rycynowy, który możemy kupić w każdej aptece. Należy w tym celu rozcieńczyć 1 łyżeczkę olejku w litrze wody.

Popiół drzewny

Wszystkie kwiaty uwielbiają popiół drzewny. Jeśli uda Ci się taki zdobyć to możesz przygotować z niego roztwór.

Trzeba wówczas zmieszać 1 łyżkę popiołu z litrem gorącej wody. Taki roztwór pozostawiamy na 7 dni w ciemnym miejscu i mieszamy od czasu do czasu. Rośliny można podlewać taką mieszanką co 10 dni.

Skórki z granatu, cytryny i innych owoców cytrusowych

Nie wyrzucaj skórek po granacie lub cytrusach. Warto namoczyć je na jeden dzień w wodzie. Takie nawodnienie sprawi, że rośliny będą świetnie odżywione i zaczną nam pięknie kwitnąć.

Aspiryna

Jeżeli rośliny w twoim domu wyblakły, albo marnie wyglądają to możesz zrobić roztwór z aspiryny. Jedną tabletkę należy rozpuścić w litrze wody i spryskiwać tym kwiaty co kilka dni.

Sok z aloesu

W porze zimowej sok z aloesu to prawdziwa skarbnica składników odżywczych. Nie tylko dla naszych organizmów, ale też dla innych roślin. Łyżeczkę soku należy rozcieńczyć w litrze wody i wlać to do butelki. Możemy podlewać tym nasze kwiaty, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Mleko

Mleko może być świetnym środkiem dla liści naszych roślin. Jeżeli chcemy, aby na długo pozostawały piękne i błyszczące to warto je przetrzeć szmatką nasączoną mlekiem.

Witamina B12

Osoby posiadające fiołki w domu i na swoich balkonach z pewnością słyszały o nawozie z dodatkiem witaminy B12. Wiele roślin musi pobierać tą witaminę z zewnątrz np. z rozkładających się szczątków.

Aby samodzielnie stworzyć taki nawóz rozcieńcz fiolkę z witaminą w jednym litrze wody. Podlewaj taką mieszanką swoje kwiaty dwa razy w miesiącu.

Skórka od banana

Kiedy przesadzamy nasze rośliny to jako nawozu warto użyć skórki od bananów. Są one pełne drogocennych składników jak magnez, fosfor czy potas i z pewnością wspomogą kwiaty.

Trzeba wcześniej posiekać skórki z kostkę, albo zmielić je w maszynce do mięsa i ułożyć je na dnie doniczek. Dopiero wtedy wsypujemy ziemię i sadzimy naszą roślinę.

Woda grzybowa

Dla roślin możemy także przygotować wodę z dodatkiem grzybów. W tym celu należy posiekać drobno jadalne grzyby i wrzucić je do wody (w proporcji 1:1). Następnie trzeba odczekać całą dobę, odlać powstały płyn i ponownie zalać grzyby świeżą wodą.

Po upływie kolejnego dnia nawóz powinien być już gotowy. Można go używać do 2 razy w tygodniu.

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!