Dowiedz się, jak możesz zadbać o swoją domową biżuterię, dzięki czemu drogie usługi fachowców staną się dla Ciebie zupełnie zbędne, samodzielnie sobie poradzisz.

Dzięki temu sposobowi, twoja biżuteria będzie wyglądać jak nowa. Wystarczy, że pozostawisz je w przygotowanym roztworze na noc, a odzyskają pierwotny blask.

Jak się bowiem okazuje w kuchni, można znaleźć wiele środków, które dobrze nadają się do czyszczenia złota, srebra oraz kamieni szlachetnych. Czyszczenie biżuterie przez profesjonalistów jest dosyć drogie, dlatego warto, jest spróbować własnym, domowym sposobem odnowić zniszczone już czasem elementy biżuterii.

Czyszczenie złota

Złota biżuteria ma tendencję do brudzenia się wraz z upływem czasu pod wpływem działania różnych czynników zewnętrznych. Na szczęście da się takiej biżuterii w marę łatwy sposób przywrócić pierwotny wygląd. W tym celu rozcieńcz 5 łyżeczek soli w szklance wody i zanurz do tak przygotowanego roztworu swoją biżuterię.

Najlepiej pozostawić ją tak na całą noc lub dzień. Po tym czasie dokładnie ją opłucz i wysusz. Możesz również namoczyć złotą biżuterię w wodzie z dodatkiem cukru. Na każdą szklankę wody, należy dodać 3 łyżki cukru i rozcieńczyć go. Również pozostaw ją na noc w takim roztworze.

Ocet to środek znany z tego, że może pomóc w czyszczeniu różnych rzeczy. Wystarczy czasem, że jedynie przetrzesz biżuterię octem, a ona będzie wyglądać znowu dobrze. Zamiennikiem octu o podobnym działaniu jest również sok z cebuli oraz sok z cytryny.

Czyszczenie srebra

Wysoko jakościowa biżuteria ze srebra powinna być czyszczona przez profesjonalistów. Zwykłe srebro można natomiast w bardzo łatwy sposób oczyścić domowym sposobem. W tym celu wykorzystaj sok z cytryny z amoniakiem. Wystarczy jedna łyżeczka soku i amoniaku rozpuszczona w jednej szklance wody.

Do takiego roztworu zanurz srebro na około minutę i wyjmij oraz dokładnie osusz. Dobrze działają również na srebro surowe ziemniaki starte na tarce o drobnych oczkach. Zanurzone w ziemniakach srebro również zostanie oczyszczone w dokładny sposób. Pamiętaj, aby przy czyszczeniu biżuterii zachować bardzo dużą delikatność, aby niczego nie uszkodzić.

Czyszczenie klejnotów

Przy czyszczeniu klejnotów, bardzo ważna jest znajomość tego, z jakim konkretnie kamieniem masz do czynienia.

Miękkie kamienie, do których należy opal lub malachit można śmiało wyczyścić w roztworze z płynem do naczyń. Na jedną szklankę przypada w takim roztworze jedna łyżeczka płynu.

Kamienie organiczne, czyli perły lub bursztyny powinny być czyszczone w roztworze wykonanym z wody oraz alkoholu. Należy rozcieńczać te substancje ze sobą w stosunku 1:1.

Cyrkonie, szafiry lub diamenty to bardzo twarde kamienie, dlatego do ich wyczyszczenia można stosować amoniak. Zasadniczo nie sprawiają one większych problemów. Pamiętać należy jednak zawsze, że czyszczenie kamieni to powolny proces, który musi odbywać się w sposób bardzo delikatny.

Aby zadbać o kondycję swoich kamieni, warto trzymać je z dala od wysokich temperatur oraz promieni słonecznych. Świetnie więc sprawdzą się specjalne kuferki na biżuterię. Jak wiec widać w kuchni można zaleźć wiele substancji, które mogą posłużyć do czyszczenia biżuterii, dlatego zawsze warto spróbować, zanim odda się swoje świecidełka do profesjonalistów na czyszczenie.

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!