Oto, jak sadzenie czosnku zimowego na wiosnę może zmienić twoje uprawy.

W naszym kraju, sadzenie czosnku jesienią jest bardzo rozpowszechnione, lecz istotne jest zaznajomienie się z określonymi zasadami, które umożliwiają oczekiwanie na bogate zbiory. Podpowiemy także kilka trików od doświadczonych uprawiających, które z pewnością przyczynią się do Twojego sukcesu.

Znane są korzyści zdrowotne płynące z czosnku, w tym zapewnienie silnej odporności, mocnych zębów, zdrowego serca i czystej wątroby przy jego codziennym spożywaniu. Jego obecność jest nieodzowna również w naszych kulinarnych przygotowaniach.

Sadzenie czosnku zimą okazuje się przynosić znacznie lepsze efekty, co potwierdza doświadczenie – główki są większe i bardziej wartościowe. Omówimy, jakie aspekty należy wziąć pod uwagę, by uzyskać uprawę, która wzbudza zazdrość.

Tradycyjnie uważa się, że najlepszym czasem na sadzenie czosnku jest jesień, na trzy tygodnie przed pierwszymi przymrozkami. Zbyt późne sadzenie nie pozwala na odpowiednie zakorzenienie się ząbków, a zbyt wczesne może spowodować uszkodzenie młodych pędów przez mróz.

Badania wskazują, że optymalnie, przed nadejściem zimy, ząbek czosnku powinien wytworzyć 12-18 korzeni o długości 5-10 cm. Proces rozwoju korzeni wymaga około 35-45 dni, a w regionach północnych sadzenie rozpoczyna się we wrześniu lub październiku. Zgodnie z przesądami, sadzenie podczas ubywającego księżyca, gdy przechodzi on przez płodne znaki zodiaku, jest polecane.

Kalendarz księżycowy dla ogrodników na 2021 rok zaleca dni 17, 18, 23, 26, 27 września i 15, 16 października jako najlepsze dla sadzenia czosnku zimowego, z kolei dni 9 i 24 października są niepolecane. W ciepłym początku listopada, korzystne dni na sadzenie to 8-11 i 13.

Aby uzyskać duże i zdrowe plony, najlepiej sadzić czosnek tam, gdzie uprzednio rosły pomidory, bakłażany, dynie, ogórki czy fasola. Te rośliny wzbogacają glebę w azot, niezbędny dla czosnku. Unikać należy miejsc, gdzie wcześniej rosły czosnek lub cebula, jak również innych warzyw korzeniowych, ponieważ mogą one osłabić nową uprawę przez wyczerpywanie azotu z gleby.

Jeśli konieczne jest sadzenie czosnku po uprzednio uprawianych warzywach korzeniowych, zaleca się posadzenie Viku Siatu po zbiorach, co pomaga przywrócić jakość gleby i azot. Marynowanie czosnku przed sadzeniem, najlepiej w roztworze Sulky-K (5%), przez 8-12 godzin, chroni przed pasożytami, pleśnią oraz ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

Czosnek sadzimy częścią korzeniową do dołu, zachowując odległość 7-8 cm między ząbkami oraz 20 cm między rzędami. Na zimę warto przykryć uprawę liśćmi, torfem lub humusem, co zabezpiecza przed mrozem.

Wiosna ujawni efekty jesiennej pracy, wystarczy usunąć zimową warstwę gleby, aby zobaczyć zielone pędy młodego czosnku.

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!