Rewelacyjna metoda na ból pleców: efektywne ćwiczenia na kręgosłup, które pomagają zmniejszyć ból i poprawić postawę ciała

Rewelacyjna metoda na ból pleców: efektywne ćwiczenia na kręgosłup, które pomagają zmniejszyć ból i poprawić postawę ciała

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób skarży się na przewlekłe bóle pleców. Te przykre i uciążliwe dolegliwości, często mogą być negatywnym skutkiem mało aktywnego trybu życia i pracy siedzącej.

Przyczyny bólu pleców

Ból kręgosłupa i nieprawidłowa postawa ciała często spowodowana jest osłabieniem mięśni pleców, więc jest to częsty objaw osób, które nie mają w swoim codziennym życiu wystarczającej ilości ruchu. Wyeksploatowanie kręgosłupa przychodzi jednak również z wiekiem, dlatego istotne jest żeby jak najszybciej zwracać wystarczająco uwagę na stan naszych pleców. W przypadku większości problemów zdrowotnych kluczowa jest profilaktyka, nie inaczej jest i w tym przypadku.

Do najbardziej skutecznej profilaktyki problemów z kręgosłupem, należą przede wszystkim ćwiczenia. Są one proste i można wykonywać je samodzielnie w domu. Z czasem, gdy staną się codzienną rutyną, są w stanie nie tylko zapobiegać uciążliwym bólom pleców ale także i pozbyć się ich. Poza tym, warto też pamiętać, że ból w okolicach kręgosłupa może pojawić się także z powodu nieodpowiedniej techniki podnoszenia. 

Prawidłowa technika podnoszenia

Należy unikać podnoszenia ciężaru, przy jednoczesnym pochylaniu się do przodu. Zamiast tego lepiej jest przykucnąć, zginając kolana. Ciężar ładunku nie należy przenosić na plecy, a na nogi. Poza tym, ciężkich przedmiotów nie należy podnosić powyżej poziomu ramion. Podczas podnoszenia i noszenia ciężarów należy pamiętać też o tym, żeby nie przechylać i nie skręcać ciała.

Praca siedząca

Przyczyną bólu pleców dość często jest także sztywność mięśni. Jej przyczyną jest nieprawidłowe siedzenie w samochodzie, przy stole lub przy biurku w biurze. Wielu z nas nie zdaje sobie nawet sprawy ze swojej nieodpowiedniej i tym samym niezdrowej dla kręgosłupa postawy, podobnie jak i wielu z nas nie wie jak bardzo jest ona ważna. Tak naprawdę, nasz nawet najmniejszy nieprawidłowy ruch może spowodować zwiększenie napięcia mięśni, co z kolei doprowadza do przeciążenia, a następnie do uciążliwego bólu.

Przy pracy lub ogólnie podczas korzystania z komputera, bardzo istotną rolę odgrywa lokalizacja monitora. Im niżej się znajduje, tym tył naszego ciała staje się mimowolnie bardziej zaokrąglony. Z tego powodu, monitor powinien być umiejscowiony na wysokości oczu, poza tym, powinien znajdować się jak najbardziej po środku. Kolejnym ważnym aspektem jest też wysokość stołu na którym nasz monitor się znajduje. Ramiona powinny być rozluźnione, a łokcie powinny tworzyć kąt 90 stopni.

Skuteczne ćwiczenia na kręgosłup, które możesz wykonać nie ruszając się ze swojego domu

Z różnych powodów, czasami jest bardzo trudno zmienić nasz tryb życia na bardziej aktywny, a wręcz może być to niemożliwe. W takich sytuacjach idealnym wyjściem, aby wprowadzić choć odrobinę ruchu do naszej codzienności, są proste ćwiczenia, które przygotowaliśmy. Z pewnością będą one bardzo pomocne przy dolegliwości pleców.

Usiądź na macie “po turecku”. Następnie połóż dłonie na kolanach i podczas wdechu, staraj się powoli rozluźnić swoją klatkę piersiową. Łopatki ściągnij razem, a plecy wygnij.

Podczas wydechu głowę przyciągnij do klatki piersiowej, a plecy zegnij, trzymając się przy tym wyprostowanymi rękami za kolana. Robiąc wydech poczuj jak twój kręgosłup zaokrąglając się, jednocześnie się rozciąga. Powtórz to ćwiczenie kilka razy.

Wróć do pozycji wyjściowej, jaką był siad turecki. Dłoń lewej ręki połóż na ziemi, a prawą rękę wyciągnij w lewą stronę, nad głową. Przeciągnij ją jak najdalej jak możesz. Staraj się utrzymywać stabilną pozycję. Powtórz to samo ale na drugą stronę. Pamiętaj o regularnym, spokojnym oddechu.

Prawą rękę połóż na lewym kolanie. Natomiast lewą dłoń połóż na podłodze, za plecami. Palce wyprostuj tak, aby poczuć jak kręgosłup jest rozciągnięty. Następnie skręć ciało w lewą stronę.

Powtórz to samo ale na drugą stronę. Podczas ćwiczenia poruszaj szyją, niech zgodnie pracuje z resztą twojego wyginającego się ciała, podbródek kierując w stronę barków.

Ponownie wróć do pozycji wyjściowej. Następnie z siadu “po turecku” zmień pozycję ciała, umiejscawiając obie dłonie przed sobą. Powoli pochyl się do przodu i uklęknij na podłodze. Kolana powinny być ułożone dokładnie na wysokości bioder, z kolei ramiona ułóż prostopadle do nadgarstków.

Będąc w tej pozycji, z wdechem zegnij plecy, ściągając łopatki, tak jak w pierwszym ćwiczeniu. Głowę i podbródek skieruj ku górze.

Podczas wydechu głowę pociągnij ku dołowi. Niech twoja broda próbuje sięgnąć klatki piersiowej, a plecy niech są lekko zaokrąglone, tworząc tak zwany “koci grzbiet”. Ćwiczenie powtórz kilka razy.

Wróć do pozycji wyjściowej, klęcząc na macie z dłońmi ułożonymi przed sobą. Następnie, ciężar ciała przenosząc na swoją lewą rękę, unieś prawą jak najwyżej, a głowę skieruj ku górze. Niech twoje oczy skupiają się na uniesionej dłoni.

Później pochylając się, przenieś prawą rękę pod lewą. Palce staraj się ponownie kierować jak najdalej, w ten sposób maksymalnie rozciągniesz napięte mięśnie pleców.

Aby osiągnąć jeszcze lepszy efekt, nie ruszając prawej ręki, umieść lewą nad głową. W takiej pozycji pozostań przez chwilę, oddychając miarowo i spokojnie. Powtórz dokładnie to samo po drugiej stronie.

To ćwiczenie sprawdza się perfekcyjnie dla dolegliwości dolnych części pleców. Najpierw połóż się na macie i przyciągnij prawe kolano do klatki piersiowej.

Następnie ciało obróć powoli w lewą stronę, kierując też w tym kierunku swoją twarz.

Prawe ramię wyciągnij w kierunku w którym kieruje się twój podbródek. Patrz na czubki swoich palców, oddychając regularnie.

Postaraj się przytrzymać tę pozycję przez kilka sekund. Możesz też unieść kolano nieco wyżej, aby wzmocnić efekt. Ćwiczenie powtórz na drugą stronę.

Na koniec, na chwilę połóż się plecami na macie, z rozluźnionym ciałem i wnętrzem dłoni skierowanym ku górze. Oddychaj miarowo i regularnie. Daj sobie chwilę, aby skupić się na sobie i swoim ciele, a przede wszystkim na kręgosłupie.

Skup się na swoim samopoczuciu po wykonaniu tych wszystkich ćwiczeń. Napięcie pleców powinno ustąpić, a tym samym ból powinien zniknąć. Powodzenia!

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!