Neurolog pokazał najłatwiejszy sposób na poprawę pamięci: Zacznij te ćwiczenia od dzisiaj.

Nasz mózg codziennie powinien mieć zapewnione jakiekolwiek ćwiczenia, aby dłużej mógł pracować dobrze. Poprawia to również pamięć.

Nie tylko mięśnie ciała słabną bez treningu, ludzki mózg również bez niego może zacząć pracować gorzej. Wielu osobom wystarcza sporo obowiązków w pracy i tych codziennych, jednak niektórzy z nas nie pracują umysłowo i wtedy właśnie pojawia się problem. Ich mózg nie musi na co dzień pracować.

Takie osoby powinny regularnie wykonywać proste ćwiczenia, które pobudzą mózg, poprawią koncentrację oraz pamięć. Skutecznie zapobiegną one również chorobie Alzhaimera. Regularne ćwiczenia pamięci pozwolą na utworzenie nowych sygnałów nerwowych, a także poprawią funkcjonalne połączenia między poszczególnymi strukturami mózgu.

Poznaj te proste, ale świetne ćwiczenia na poprawę koncentracji i pamięci!

Kolorowe słowa – polega ono na przygotowaniu słów, które pojawiać się będą na różnych kolorach. Ćwiczenie to opierać się ma na nazywaniu kolorów, a nie słów. Kiedy dojdziesz do ostatniego słowa, powtórz to ćwiczenie na odwrót.

Wbrew pozorom nie jest to jedno z najłatwiejszych zadań, ponieważ prawa półkula naszego mózgu będzie chciała nazwać kolor, natomiast lewa – słowo. W ten sposób będziesz trenował na raz obie półkule. Na ćwiczeniu trzeba maksymalnie się skupić, aby wypowiedzieć to, co należy w danym momencie.

Plansza z cyframi – perfekcyjny symulator widzenia, szybkości czytania oraz skupieniu uwagi na jednym zadaniu. Podczas ćwiczenia plansza powinna znajdować się około 30-35 cm odległości od oczu, tak, jak przy czytaniu książki. Należy swój wzrok skoncentrować na liczbach znajdujących się pośrodku planszy, aby wizualnie móc zobaczyć całą planszę.

Podczas ćwiczenia staramy się rozglądać po planszy, używaj do tego widzenia peryferyjnego, nie ruszaj przy tym głową, używaj samych oczu. Zadanie polega na jak najszybszym znalezieniu liczb od 1 do 25, wymawiamy na głos każdą liczbę, którą znajdziemy. Pamiętaj, aby wzroku nie odwracać od środka planszy! Celem jest znalezienie wszystkich liczb w 10 sekund.

Dwuręczne pisanie synchroniczne – jak sama nazwa wskazuje, należy podczas tego ćwiczenia pisać to samo słowo, obiema rękami na raz. Wówczas ćwiczeniom poddają się obie półkule mózgu. Warto podzielić kartkę A4 na pół, aby doskonale było widać, po której stronie kartki która ręka pisała.

Nie musisz opierać się tylko na słowach, możesz rysować figury geometryczne. Ważne jest, aby obiema rękami pisać to samo, z rysunkami już jest inaczej. Jedną ręką możesz rysować koło, drugą trójkąt.

Ćwiczenia palcami – w tym samym momencie należy prawą ręką pokazywać coś innego, lewą coś innego. Przykładowo: prawą ręką pokażemy zna „V” a lewą znak „OK”. Wymieniaj znaki na obu rękach tak szybko, jak to możliwe. W trakcie wykonywania ćwiczenia zobaczysz, że nie jest to takie proste, jak się wydaje.

Na samym początku ręce i znaki z pewnością będą Ci się mylić, ale nie trać przez to wiary w siebie, ponieważ trening czyni mistrza! Ćwiczenie to rozwija uwagę, umiejętność szybkiego przechodzenia od jednego zadania do drugiego, a także komunikację między półkulami.

Kilka ważnych rad

Codzienne rytuały, jak mycie zębów, czy czesanie włosów, staraj się wykonywać ręką niedominującą. Znacznie poprawi to pracę tej półkuli, która jest używana rzadziej. Możesz to również robić z zamkniętymi oczami, to poprawi pracę obu półkul. Warto zmieniać trasy, którymi podróżujesz do pracy, czy sklepu. Podczas oglądania filmów również możesz ćwiczysz swój mózg – wycisz dźwięk i dzięki gestom oraz mimice aktorów staraj się zgadnąć o czym mówią lub jakie emocje pokazują.

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!