Najlepsze ćwiczenie na rozluźnienie kręgosłupa szyjnego: Ćwicz codziennie i zapomnij o bólu

Odczuwasz ból kręgosłupa w okolicy szyi?

Poznaj skuteczne ćwiczenia zalecone przez rehabilitanta. Pomogą Ci one rozluźnić kręgosłup szyjny i zapomnieć o dokuczliwym bólu. Wystarczy kilka ćwiczeń dziennie.

Nie musisz od razu sięgać po tabletki przeciwbólowe, jeśli codziennie odczuwasz ucisk w okolicy szyi. Możesz oczywiście spróbować masażu, ale jeśli po nim ból nie ustąpi, zastosuj sprawdzone ćwiczenia, które możesz wykonać sam, będąc w domu.

Powodów bólu kręgosłupa szyjnego może być kilka

Wywołuje go sztywność mięśni, najczęściej po niewygodnej, długotrwale przyjmowanej pozycji. Ciało w tym miejscu jest praktycznie cały czas obciążone, jeśli rzadko zmieniasz pozycję, masz pracę siedzącą i rzadko wstajesz z krzesła, może dojść do zesztywnienia mięśni.

Lekceważenie tego bólu może potęgować jego odczuwanie i stać się bólem przewlekłym. Jak sobie więc z nim poradzić? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części. Przyczyną wielu dolegliwości w tym sztywności mięśni może być styl życia.

Jeśli stronisz od aktywności fizycznej, mało się ruszasz, to Twoje mięśnie dodatkowo są słabe i łatwiej ulegają wszelkim kontuzjom czy przeciążeniom. Także nieprawidłowa postawa ciała, czy niewygodna dla nas pozycja, w której znajdujemy się dłuższą chwilę, może być przyczyną sztywności mięśni kręgosłupa szyjnego.

Często taki ból łapie nas po długiej podróży, zwłaszcza kiedy to my jesteśmy kierowcą i mamy utrudnioną zmianę pozycji. Czasem odczuwamy po obudzeniu się, gdy we śnie przyjęliśmy niewłaściwą pozycję. Jako pierwszą pomoc możesz zastosować ćwiczenia, które mogą złagodzić ból.

Jeśli natomiast ból nie ustąpi lub będzie się nasilał, konieczna będzie konsultacja ze specjalistą. Zanim jednak to zrobisz, spróbuj rozciągnąć mięśnie szyjne, dzięki czemu złagodzisz ból poprzez zmniejszenia ich napięcia.

Ćwiczenia, z którymi pozbędziesz się bólu mięśnia szyjnego

Zacznij od znalezienia dla siebie wygodnej pozycji. Możesz stać lub siedzieć. Teraz wyciągnij klatkę piersiową do przodu natomiast ramiona lekko do tyłu, chodzi o to, by sylwetka była jak najbardziej wyprostowana. Teraz pochylaj głowę delikatnie, ale jak najbardziej w kierunku prawego ramiona, powróć do naturalnej pozycji i teraz wyprostowaną głowę pochyl do lewego ramiona. Zatrzymaj głowę, gdy poczujesz opór.

Kolejnym ćwiczeniem jest obrót głowy. Popatrz najpierw maksymalnie w prawo, pozostań przez chwilę w tej pozycji, powróć do pozycji początkowej, patrząc przed siebie i za chwilę zrób to samo, obracając głową w lewą stronę.

Połóż rękę na głowie, złap ucho i przyciągnij głowę do ramienia. Potrzymaj tak chwilę. Teraz zrób to samo w drugą stronę.

To ćwiczenie może wydać się odrobinę trudniejsze, jednak nie zniechęcaj się. Chwyć prawą ręką tył głowy, mając łokieć przed sobą i pociągnij delikatnie w dół w kierunku lewej strony. Wróć do pozycji. To samo wykonaj drugą ręką w przeciwną stronę.

Złap tył szyi obiema rękoma, kciuki oprzyj na przedniej części szyi i powoli przekręcaj głowę w lewo i w prawo.

Każde ćwiczenie powtarzaj po kilka razy. Rób to z wyczuciem i bardzo delikatnie. Nie wykonuj tego ćwiczenia na nikim innym. Jeśli ból nie ustąpi, udaj się po pomoc do profesjonalisty.

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!