Oto 3 proste i skuteczne ćwiczenia na poprawę postawy oraz usunięcie „garbu” na szyi – polecane przez chirurgów

Garbisz się? Przyjmujesz często pozycję pochyloną? Odczuwasz duży ból w szyi, ramionach i plecach?

Te ćwiczenia są w takim razie idealne dla Ciebie. Chirurg pokazał w jaki sposób możemy sami zniwelować tą wadę postawy, a zarazem zmniejszyć niedogodności bólowe.

Dlaczego nas boli?

Niestety coraz więcej osób ma z tym problemy. Ból w szyi i ramionach jest spowodowany złą postawą naszego ciała. Praca przy komputerze, prowadzenie samochodu, jak również inne codzienne obowiązki przyczyniają się do tego, że się garbimy i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy jak często to robimy.

Jeśli nie spostrzeżemy się w miarę szybko, dłuższe takie nasze postępowanie może spowodować poważne zniekształcenia sylwetki. Garbienie się powoduje nacisk wywierany na mięśnie kręgosłupa w odcinku szyjnym. W związku z tym konieczne staje się prawidłowe układanie głowy, tzn. „wysunięcie” jej z powrotem do tyłu.

Cały proces poprawy naszej postawy nie jest sam w sobie trudny, aczkolwiek wymaga on dużo pracy, systematyczności i naszego zaangażowania.

Ćwiczenia na postawę

Internet dostarcza nam sporo artykułów w opisywanej tu tematyce. Jednakże my skupimy się na trzech wskazanych przez chirurga. Ćwiczenia te powinniśmy wykonywać codziennie, aby uzyskać jakiekolwiek efekty.

Ćwiczenie pierwsze

Stajemy w pozycji wyprostowanej i układamy ręce w kształt litery „W’. Ważne jest, aby dłonie znajdowały się na wysokości naszych ramion. Następnym krokiem jest odchylenie łokci do tyłu i w dół, przy jednoczesnym uważaniu, aby ramiona również ściągać do dołu.

W ten sposób powinniśmy odczuwać delikatne skurcze na środku pleców. Głowę zaś delikatnie odchylamy do tyłu. Ćwiczenie to powtarzamy 5 razy przez 5 sekund przy każdym powtórzeniu.

Ćwiczenie drugie

Stajemy w pozycji wyprostowanej. Odchylamy głowę delikatnie do tyłu przy pomocy dwóch palców: środowym i wskazującym, które układamy na naszym podbródku. Głowę odchylamy tak daleko, jak tylko czujemy się komfortowo. Czynność powtarzamy od 10 do 15 razy. Możemy także pozostać w takiej pozycji przez około 10 sekund i powtórzyć ćwiczenia 5 razy.

Ćwiczenie trzecie

Aby dobrze zapamiętać kolejność wykonywanych czynności w tym ćwiczeniu, można by nazwać je pieszczotliwie „YWLT”, czyli „Yetti Wiosną Lubi Tańczyć”. Najpierw ustawiamy się prosto i unosimy ręce w górę w kształt litery „Y”. Nie powinniśmy przy tym unosić ramion, ani pochylać głowy do przodu.

Następnie cofamy delikatnie dłonie. Powinniśmy poczuć rozciąganie się ramion oraz klatki piersiowej. Robimy dwa głębokie wdechy w tej pozycji i przechodzimy do zmiany pozycji. Teraz czas na literę „W”, którą wykonujemy w taki sam sposób, jak to zostało opisane przy pierwszym ćwiczeniu w tym artykule.

Kolejny etap to przysuniecie ramion do ciała, zaś przedramiona znajdują się na poziomie ziemi. w ten sposób „pokazujemy” rękami dwie litery „L” po obu naszych bokach.

Ostatnią literą jest „T”, czyli stajemy wyprostowani w kształcie krzyża. Ważne jest, aby ramiona i ręce były ułożone w jednej linii i równolegle do podłogi.

Dłonie kierujemy do przodu, zdejmujemy klatkę piersiową, a następnie przyciągamy ramiona do siebie. Wstrzymujemy w tej pozycji 2 oddechy.

error: Treść zabezpieczona przed kopiowaniem !!