Wystarczy żuć 2 goździki każdego dnia przed snem i można odpocząć. Brzmi zachęcająco? Warto zatem dowiedzieć się więcej o tym ciekawym sposobie.
Goździki zwykle kojarzą się z jesienią i zimą. Ta przyprawa stanowi idealny dodatek do ciepłej herbaty bądź wina. Okazuje się, iż można stosować je również w innych celach, nie tylko w kulinarnych.
Goździki wykorzystuje się w medycynie. Ta przyprawa przyczynia się bowiem do leczenia oraz profilaktyki wielu chorób. Kluczowe jest jednak, aby najpierw skonsultować się w tym celu ze specjalistą. Dlaczego warto zacząć częściej korzystać z drogocenne działania goździków?
Jednym z powodów jest to, iż goździki efektywnie walczą z bakteriami oraz patogenami w jamie ustnej czy też w przewodzie pokarmowym. Ta przyprawa stanowi profilaktykę bólu gardła, grypy czy też chorób zapalnych. Goździki stymulują również wydzielanie soków trawiennych, a nawet są zalecane osobom zmagającym się z nadciśnieniem krwi.
To idealna propozycja także dla tych, którzy cierpią na niższe ciśnienie. Chcąc wyeliminować stres i wpłynąć korzystnie na układ trawienny zaleca się, aby też skorzystać z goździków. Pomimo tego, że goździki zwiększają apetyt to ułatwiają z kolei trawienie spożywanego pokarmu. Dzięki nim można wyeliminować skurcze żołądka i w szybkim czasie odświeżyć oddech, dlatego że eliminują one znajdujące się w jamie ustnej bakterie.
Kolejną ciekawostką jest to, że goździki wpływają na zdrową wątrobę. Jak wiadomo, ten narząd odpowiada na detoksykację ludzkiego organizmu oraz metabolizowanie przyjmowanych lekarstw. Eugenol, który znajduje się w olejku goździkowym polepsza funkcjonowanie pracy właśnie wątroby.
Ta przyprawa jest zalecana także osobom zmagającym się z zapaleniem żołądka albo problemami związanymi z wydzielaniem kwas żołądkowego. Żucie goździków przyczynia się do zwiększenia zatem apetytu.
Z goździków powinny zrezygnować osoby, które cierpią na wzmożone wydalanie kwasów żołądkowych, a nawet wrzody żołądka. Działa one przede wszystkim podczas leczenia chorób przewodu pokarmowego, wzdęć, wątroby, a nawet stanów zapalnych okrężnicy.
Goździki dobroczynnie działają na układ nerwowy, nerwowość i pomagają eliminować stres. Wynika to z jej uspokajającego działania. Na ich podstawie wytwarza się także łagodniejsze środki uspokajające, które często stosuje się w medycynie. Można je zjeść w ciągu dnia albo przed snem, co efektywnie wpłynie na polepszenie snu i zminimalizowanie stresu.
Warto wiedzieć, że goździki działają też przeciwbólowo. Dzięki nim można wyeliminować bakterie z ust, uspokoić umysł, pozbyć się napięcia i bólu, a także wpłynąć na swój lepszy odpoczynek. Nawet zapach tej przyprawy działa uspokajająco na psychikę.
Goździki są zalecane osobom zmagającym się z problemami ze stawami. Zawierają one bowiem takie pierwiastki jak np. eugenol i flawonoidy, których zadaniem jest wspieranie wspomagania zdrowia kości oraz stawów. Dodatkowo, tego typu substancje zwiększają gęstość kości, jednocześnie przyczyniając się do wytworzenia kości oraz pomagają wchłonąć materiały do kości, które są w nich kluczowe i niezbędne.
Goździki to źródło pożywienia dla polifenoli. Te mikroelementy zostają wchłaniane podczas spożywania pokarmów roślinnych. Spośród ich licznych zalet można wskazać przykładowo na: obniżenie ciśnienia krwi, polepszenie funkcjonowania oraz elastyczności tętnic, a nawet przedłużenie życia!
Z omawianej przyprawy powinny skorzystać także osoby z problemami cukru we krwi, jak cukrzyca. Jej działanie można porównać do insuliny. Dzięki niej niej można przenieść nadmiar cukru z krwi bezpośrednio do komórek, a także utrzymywać kontrolę nad występującym cukrem we krwi.
Używanie goździków
W celu zachowania zdrowego kładu sercowo-naczyniowego warto przygotować choćby wino według poniższych wskazówek. Wystarczy pól litra prawdziwego czerwonego wina połączyć w butelce wraz z 5 goździkami. Dodatkiem może być także cynamon.
Zamkniętą butelkę trzeba przechowywać w ciemnym miejscu przez okres 3 tygodni. Później należy 1 łyżeczkę przygotowanej mieszanki dodać do herbaty 1-3 razy dziennie. Zaleca się, aby osoby z problemami z jaką ustną, żyły goździki.
W celu polepszenia trawienia można zastosować 1-2 ząbki przez kwadrans przed planowanym posiłkiem. Osoby z nadkwasotą żołądka czy też jego wrzodami nie mogą korzystać z tej formy leczenia. Dla owrzodzeń skóry zaleca się, żeby nakładać po 1 kroplo skoncentrowanego ząbka olejku eterycznego na wskazany obszar. Kąpiele z wykorzystaniem olejku goździkowego efektywnie działają na problematyczną skórę.