Ten sposób był od wieków stosowany przez znachorów. Dzięki niemu wiele osób odzyskało zdrowie. Znały go również nasze babcie. Instrukcje.
Okłady solne są dedykowane podczas problemów związanych ze stawami, kośćmi czy też wiele innych, podobnych zdrowotnych przypadków.
Ta metoda jest szczególnie popularna i stosowana przez uzdrowicieli niemal od wielu stuleci. Dawniej, chcąc zapobiegać zgorzelom, stosowano właśnie okłady solne. Dzięki nim czyściło się rany z ropy i minimalizowano stany zapalne czy też obrzęki, natomiast temperatura w miejscach uszkodzonych tkanek spadała. Warto przeczytać dalej, aby dowiedzieć się, w jaki sposób należy nakładać opatrunki solne, a później wykorzystywać ich lecznicze działanie.
Zastosowanie opatrunków solnych
Niezwykle kluczowe jest, aby opatrunki solne stosować zgodnie ze wskazówkami. W tym celu trzeba przygotować roztwór składający się z 1 l przegotowanej albo destylowanej wody. Stężenie soli kuchennej w tym roztworze musi wynosić 7,5-10%.
Jeśli zostanie ono przekroczone to dojdzie do zasolenia, co jest niedopuszczalne. Może się to w najgorszym przypadku przyczynić do negatywnych skutków jakimi są m.in. uszczerbki zdrowotne. Sól trzeba wymieszać do całkowitego rozpuszczenia.
Gazę czy też miękką szmatkę złożyć na 7-8 części, a następnie zamoczyć ją w przygotowywanym roztworze. Po delikatnym wyciśnięciu można nakładać roztwór na oczyszczoną oraz osuszoną wcześniej skórę. Warto wiedzieć, iż opatrunek musi w pełni zakrywać uszkodzony obszar na ciele.
W celu niezakłócania cyrkulacji powietrza, wystarczy zakleić taśmą wyłącznie brzegi gazy. Zgodnie z zaleceniami, czas ekspozycji powinien wynosić 8-12 godzin. Po przeprowadzeniu domowego zabiegu należy dany obszar przepłukać ciepłą wodą, a następnie wytrzeć go do sucha. Nie można jednoznacznie określić, ile wynosi czas trwania leczenia. To indywidualna sprawa i zależy bowiem od stopnia choroby.
Stosowanie opatrunków solnych na schorzenia
Na ropnie i wrzody należy złożyć gazę na 6-8 razy i namoczyć ją w przygotowanym domowym roztworze soli fizjologicznej, a potem na bolące miejsce. Trzymać tak 2-3 godziny. Później, po zdjęciu gazy wystarczy delikatnie przemyć skórę za pomocą sterylnego bandaża.
Zmagając się z chorobami kości i stawów także można zastosować okłady solne. Są one zalecane przy wszelkich schorzeniach układu mięśniowo-szkieletowego. Osoba mająca zapalenie stawów, artrozę albo zmagająca się z reumatyzmem powinna owinąć szerokim bandażem chory staw, który wcześniej trzeba zamoczyć w soli fizjologicznej.
Pozostawić opatrunek na 8 godzin i powtarzać ten domowy zabieg przez okres wynoszący 15 dni. Takimi okładami można nawet leczyć osteoporozę oraz osteochondrozę. Sól fizjologiczna działa w ten sposób, że w szybkim tempie niweluje ból i stany zapalne, a także minimalizuje kruchość kości.
Bandaże wystarczy nałożyć na dany obszar kręgosłupa albo stawu i zostawić tak na całą noc. Rankiem wystarczy tylko zdjąć je i umyć wilgotnym ręcznikiem wskazane miejsce. Przez ile powtarzać tę czynność? To już zależy jednak od przebiegu choroby.
W przypadku tarczycy opatrunki solne są również zalecane, jednakże zaleca się, aby bandaż wcześniej nasączyć solą fizjologiczną o roztworze 10%. Następnie nakładać go także na całą noc przez okres trzech tygodni.
Osoby zmagające się z przeziębieniem i grypą też powinny zastosować opatrunek solny. Jest on zalecany zwłaszcza na takie problemy jak: ból gardła, zapalenie oskrzeli, kaszel, a nawet nieżyt nosa bądź zapalenie krtani. Gazę po złożeniu na 8 części powinno się namoczyć w soli fizjologicznej, po czym umieścić na gardle i czole na noc. Szacuje się, że dzięki tej metodzie, problemy zdrowotne powinny ustąpić już po 4 dniach.
Opatrunki solne można stosować również w przypadku zapalenia płuc, zapalenia oskrzeli, astmy itp. 7,5-9% roztwór soli fizjologicznej trzeba nałożyć na klatce piersiowej. Wcześniej bowiem zaleca się, aby zwilżyć nieco dwa bawełniane ręczniki, a później złożyć w jedną i umieścić w danym miejscu.
Kładąc cieńszą szmatkę na ręczniku należy jeszcze związać bandaż bezpośrednio pod pachami. Trzymać tak 5 godzin, czyli najlepiej wykonać to nocną porą i powtarzać przez okres 5 dni.
Zarówno migrenę czy zwykłe bóle głowy, które prawdopodobnie są spowodowane zmęczeniem psychicznym można leczyć za pomocą cienkiego bawełnianego ręcznika złożonego i zamoczonego w 10% roztworze soli fizjologicznej. Tak przygotowany trzymać na czole przez noc. Czynność powtarzać przez 4 dni.
Żylaki można złagodzić wykorzystując również bandaże solne. Dzięki nim poprawi się stan zapalny, zminimalizują obrzęki i bóle nóg. W tym celu wystarczy rozpuścić sól morską albo zwykłą w gorącej wodzie bądź wywarze ziół. 100-120 g soli przypada na 1 l danego płynu. Przez 10 godz trzymać taki okład na żyłach.
Bóle krzyżowe można zniwelować okładami solnymi. Woda do tego roztworu powinna wynosić min 50 stopni. Bawełniany ręcznik po złożeniu na kilka warstw można w niej zanurzyć i nałożyć na całą noc na plecy, Taka kuracja musi trwać choćby miesiąc, a w przypadku choroby nerek maksymalnie 15 dni,
Inna choroba, którą można leczyć domowymi opatrunkami solnymi to zapalenie węzłów chłonnych. Zabieg trzeba wykonywać przez 14 dni poprzez nakładanie danego obszaru bandażem.
Niezwykle ważne jest, żeby pamiętać, iż hipertoniczny roztwór soli może wywołać zaburzenia równowagi soli w naszym organizmie. Nie wolno z niej korzystać w przypadku indywidualnej nadwrażliwości bądź po dostrzeżeniu jakichkolwiek skutków ubocznych.