Wrastające paznokcie to problem spowodowany głównie źle dobranym obuwiem, które zazwyczaj jest zbyt obcisłe.
Schorzenie może mieć również genetyczne podłoże lub wynikać z nieprawidłowej pielęgnacji. Nieumiejętne skracanie paznokci przyczynia się do ich wrastania. Wiąże się to z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi, a w sytuacji zaawansowanego procesu pojawia się ropa, co może ograniczać nawet ruch.
Na rynku istnieje wiele preparatów pomagający zwalczyć problemy związane z wrastaniem paznokci, dla mniej cierpliwych można zwrócić się również o pomoc do specjalisty, w tym przypadku lekarza podologa lub chirurga. Jednak czy istnieje sposób domowy sposób na wrastające paznokcie? Oczywiście! Zwłaszcza w przypadku, gdy jest to początkowy etap.
Proces zwalczania wrastającego paznokcia:
zmiękczenie skóry wokół wrośniętego paznokcia. Należy zadbać o dostateczne wymoczenie stopy z dolegliwością w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła, można dodatkowo wspomóc się siarczanem magnezu, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Zmiękczona skóra zmniejsza ból, a dodatkowo łatwiejsze będzie usunięcie paznokcia.
Z pomocą kawałka waty bądź gazy, odpowiednio zwiniętych na kształt rolki należy umieścić między paznokciem, a otaczającą skórą, aby zamortyzować ucisk. Przyczyni się to do nieznacznej zmiany kierunku wzrostu paznokcia, bez podrażniania miejsca, o które ociera i unikanie rozwoju stanów zapalnych. Nie należy wykonywać tego etapu na siłę, jeśli powoduje on dodatkowe dolegliwości bólowe należy natychmiast zaprzestać.
Co stosować w celu uśmierzenia bólu, spowodowanego wrastającym paznokciem?:
cytrynę: cienki plasterek cytryny położony w miejscu wrastania paznokcia będzie wykazywał działanie przeciwzapalne. Należy pocierać wybrane miejsce bądź pozostawić plasterek na dłużej, przymocowując go z pomocą plastra. Cytryna zawiera kwas, który zapobiega powstawaniu stanów zapalnych, więc jednocześnie zminimalizuje odczuwanie bólu.
olejek z eukaliptusa: zapobiega powstawaniu stanów zapalnych oraz zmniejsza ból. Zaleca się przecieranie problematycznego obszaru kilkukrotnie w ciągu dnia.
ocet jabłkowy: chroni przed rozwijaniem się wszelkich infekcji, a także pomaga zminimalizować ból.