Pozbądź się ślimaków z ogrodu raz na zawsze. Nie kupuj ze sklepu trutki. Dzięki temu mam czyste całe podwórko bez zbędnej chemii.
Pozbycie się niechcianych ślimaków nie musi być kłopotliwe.
Przedstawiamy krótki poradnik o tym, jak sobie z nimi poradzić bez używania produktów chemicznych.
Ślimaki są jednymi z najliczniejszych gromad mięczaków. Mimo że wyglądają niewinnie, to potrafią w krótkim czasie zniszczyć plony. Warto poznać naturalne sposoby na ich pozbycie się.
Kto miał z nimi styczność, to wie, że nawet w ciągu jednej nocy są w stanie uszkodzić dopiero co posadzone sadzonki. Chronić przed nimi należy przede wszystkim rabarbar, ogórki, młodą kapustę, fasolę i kalarepę. Sprawdź jak strzec swój ogródek warzywny przed ślimakami.
Profilaktyka, czyli zapobieganie inwazji
Ślimaki szybko się rozmnażają. Zapobieganie ich inwazji jest kluczowe w walce z nimi. Należy uważnie przyglądać się wilgotnym i zacienionym miejscom. To właśnie tam najczęściej można spotkać te szkodniki.
Lubią chować się w chwastach, wysokiej trawie oraz pod doniczkami. W celu profilaktyki przed ślimakami należy podlewać rośliny wczesnym rankiem. W ciągu kolejnych godzin, gdy zrobi się cieplej, gleba wyschnie i utrudni dostęp do roślin tym problematycznym mięczakom.
Jakich roślin nie lubią ślimaki?
Dla ślimaków odpychające są zioła o mocnym aromacie. Nie lubią także twardych, kłujących roślin. Jeśli takie są w pobliżu, to tworzą naturalną barierę ochronną.
Ślimaki szczególnie nie przepadają za lawendom, tymiankiem, szałwią, rozmarynem oraz nagietkiem. Ich zapach skutecznie odstrasza te szkodniki.
Ochronić warzywa można również poprzez stworzenie kłującej bariery. Pomogą w tym gałązki róż, czy malin. Skuteczne będą również igły z drzew iglastych lub skorupki jajek. Można także rozsypać kawę, bo kofeina jest dla ślimaków toksyczna.
Jak uchronić rabarbar?
Ślimaki uwielbiają rabarbar. Ta roślina posiada duże liście. Są one dla tych mięczaków idealnym miejscem do koczowania i schronienia.
Aby rabarbar pięknie rósł i miał obfite plony, to warto zrezygnować z sadzenia go w ogrodzie z warzywami. Dużo lepiej będzie zamieścić go na skraju kwietników.
Ślimaki w ogrodzie – jak się ich pozbyć
Gdy profilaktyka nie okazała się wystarczająca, to nie warto od razu sięgać po środki chemiczne ze sklepu. Lepiej zastosować naturalne środki do walki z tymi szkodnikami.
W miejscu, w którym ślimaków jest dużo, należy wydzielić mały kawałek terenu. Na noc trzeba go mocno zwilżyć i przykryć kartonem.