Nerki to bardzo istotny narząd w naszym organizmie, bez którego nie byłoby możliwe dokładne filtrowanie krwi z toksyn.
Znajdują się z tyłu ciała, mniej więcej na wysokości brzucha. Kiedy dzieje się z nimi coś złego, wtedy ważne jest odpowiednie odczytanie płynących sygnałów, by nie narazić się na utratę zdrowia. W dalszej części tego artykułu znajduje się siedem znaków ostrzegawczych, które mogą świadczyć o niewydolności nerek.
Ból w obrębie nerek
Ten objaw sugeruje, że układ moczowy jest niewydolny, a poza tym może zdradzać obecność kamieni nerkowych.
Metaliczny posmak
Jako że główna zasada działania nerek to filtrowanie krwi oraz usuwanie toksyn z organizmu, to gdy nie działają dobrze, mogą wytwarzać uczucie metalicznego posmaku w ustach. To nie wszystko – nieświeży oddech oraz mniejszy apetyt też mogą być sygnałem, że należy się temu przyjrzeć.
Problemy ze skoncentrowaniem się i zawroty głowy
Kiedy występuje anemia albo jakieś zaburzenie funkcjonowania nerek, to ma to wpływ na niedobór tlenu docierającego do mózgu. W efekcie prowadzi do bólu i zawrotów głowy, kłopotów z koncentracją czy pamięcią.
Kłopoty z oddychaniem
Jak wcześniej wspomniano, kiedy nerki źle funkcjonują, to dochodzi do nagromadzenia się szkodliwych związków w organizmie. To z kolei objawia się krótkim i przerywanym oddechem.
Wysypka i inne zmiany skórne
Toksyny sprawiają, że skóra jest o wiele bardziej podatna na wszelkiego rodzaju wysypki i niedoskonałości. Jest to reakcja obronna naszego ciała, które za wszelką cenę chce się ich pozbyć przez pory skóry. Niestety efektem jest podrażnienie, na które nie pomogą tak często stosowane kremy czy maści. Konieczna jest wizyta u lekarza.
Zmiany w moczu
Są to problemy takie jak: zbyt częste parcie na pęcherz w nocy, ucisk i kłopoty z oddawaniem moczu, pienienie się, mała ilość oddawanego moczu i jego ciemny kolor, częste oddawanie moczu oraz towarzyszący mu blady kolor. Wszystkie te oznaki powinny skłonić nas do szybkiej wizyty u lekarza.
Intensywne pocenie się
Kiedy nerki nie radzą sobie z filtrowaniem krwi, w organizmie zostaje zachwiana równowaga płynów. Gromadzi się ich za dużo, dlatego dochodzi do nadmiernego pocenia się nawet przy niezbyt dużym wysiłku fizycznym. O zaburzeniach czynności nerek najbardziej świadczy pojawienie się potu na twarzy, rękach i nogach.